Günümüzde birçok emlak danışmanı olduğu gibi birde bunların yanında sertifikasız emlakçılık yapanlar vardır. Bu rekabet ortamında pazarlama stratejileri ve müzakere stratejileri ç

Emlak Satışı İçin Danışmanların Dikkat Etmeleri Gereken Bilimsel gerçekler
Gayrimenkul Satış Elemanları İçin Satış Müzakeresi
Günümüzde birçok emlak danışmanı olduğu gibi birde bunların yanında sertifikasız emlakçılık yapanlar vardır. Bu rekabet ortamında pazarlama stratejileri ve müzakere stratejileri çok önemlidir. Bu stratejileri iyi bilmeniz müşterilerinize satış yaparken onları hem memnun bırakmanızı hem de daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka çok iyi bir müzakere yapabilmeniz gerekmektedir. Bu müzakerelerde ne kendinizden ödün verip ne de müşterinizin memnuniyetinizi bozmamanız gerekmektedir. Bu sizin elinizdeki gayrimenkulü satabilmeniz için gerekli olan bir stratejidir. 
Ne kadar sağlam bir müzakere yeteneğiniz varsa o kadar çok kar ederek bir o kadar da hızlı satış yapma imkanı bulursunuz. Birçok müşteri gayrimenkul danışmanı ile görüştüğünde hep sizden indirim isteyecektir. Bunu ara yolu bulmak da sizin işinizdir. Bu ara bulma işini iyi yapabilmeniz halinde çok sağlam bir şekilde müzakere strateji izlemiş ve bu yüzden kazanmış olursunuz.
Taşınmazlar portföyünün uygunluk, kalite, yeterlilik vb. açılardan çeşit zenginliği, komisyoncunun hareket alanını genişletir ve bu da satış hacmini artırır. 
Emlakçılar İçin Başarıya Götürecek İki Temel Husus
Duyulan ihtiyaçları karşılayacak taşınmazları bulmak 
Mevcut taşınmazlara ihtiyaç duyanları bulup emlakın el değiştirmesini sağlamaktır. 
 1. Bizzat görmediğin bir emlakı satışa sunma. Bilmediğin, incelemediğin bir emlakı satamazsın.
 2. Mal hakkında sorulabilir her soruya cevap verecek kadar bilgi sahibi ol. Düşüncelerini bir kağıda yaz, bazı müşteriler dinleyerek değil okuyarak daha iyi anlarlar.
 3. Müşterilerin dili ile konuş. Onları sakın küçümseme.
 4. Müşteri kendi açısından avantajlı görmediği bir malı ne alır ne de satar. İyi bir sebep göstererek müşteriyi ikna edebilirsin.
 5. Yalan söyleme ve yanlış bilgi verme. Müşterilerin çoğu aldatılma endişesi taşırlar. Yalanın yakalandığı anda müşteriyi kaybedersin.
 6. Müşterilerle sakın tartışmaya girme. Haklı bile olsan büyük bir olasılıkla satış şansını kaybedersin.
 7. Mümkün olduğu kadar kısa sürede müşteriye emlakı göster. Aynı emlakı satın almaya karar verecek kişi birden fazla ise (karı koca gibi), onların hepsine birden emlakı göster. Onlarla ayrı ayrı görüşme yapma.
 8. Azar azar zaman ayırarak çok sayıda müşteri ile görüşüp hiç satış yapamama yerine birkaç müşteri üzerinde yoğunlaş.
 9. Nazik bir dille konuş ve müşteriye soru sorma fırsatı ver. Konuşma sırasında ne zaman durmak gerektiğini bil.
 10. Zaman kazanmak ve mesafe almak için telefondan yararlan. Konu hassas ve önemli ise kişisel görüşmenin daha iyi olduğunu unutma.
 11. Müşterilerin çoğu, işi yoğun olan insanlardır. Onların zamanını israf etme.
 12. Rakiplerinden korkma. Akıllı ve gayretli çalıştığın sürece emlak pastasından payını alabilirsin.
 13. Hiçbir varsayıma dayanma. Kendine olan aşırı güvenin, satış fırsatlarının çoğunu kaybettirir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.