Gayrimenkul Satışından Kar Edenler Vergiye Dikkat!

Pek çok kişi tarafından bilinmediği için ne yazık ki vergi usulsüzlük cezası kesilmesine neden olan değer artış kazancı en çok gayrimenkul satışlarında ortaya çıkıyor. Gayrimenkul satın alan kişinin satın aldığı gayrimenkulü 5 sene dolmadan önce satarak yapmış olduğu bu satıştan para kazanması durumunda ortaya çıkan bu kazanç değer artış kazancı olarak kabul ediliyor. Elde edilen değer artış kazancı üzerinden ise vergi ödenmesi gerekiyor.

Değer Artış Kazancı İstisnası 

Tüm vergilendirme işlemlerinde uygulanan istisnalar olduğu gibi değer artış kazancı istisna uygulamaları bulunmaktadır. Satın alının taşınmazın 5 sene dolduktan sonra satılması durumunda elde edilen kazanç ne kadar yüksek olursa olsun vergilendirme söz konusu değildir. Ancak 5 yıl dolmadan önce yapılan satışlardan elde edilen tutarın 11 bin liranın üstünde olması durumunda değer artış kazancı beyannamesi verilerek vergi ödenmesi gerekir. Yani değer artış kazancı istisnası olarak 11 bin lira rakamı uygulanmaktadır.

Değer Artış Kazanç Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Verginin ödenmemesi durumunda Maliye Bakanlığı tarafından yapılan kayıt incelemelerinden bu durumun tespit edilmesi durumunda usulsüzlük cezası kesiliyor. Yani Maliye Bakanlığı hem gecikmeli olarak faizini de üstüne koyarak bu vergiyi tahsil ediyor hem de usulsüzlük cezası da uygulayarak fazladan ceza parası tahsil ediyor. Bu nedenle satın aldıkları taşınmazı 5 sene dolmadan satan kişilerin değer artış kazancı istisnaları hakkından yararlanmamaları durumunda beyanname vererek vergi ödemeleri gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz