Döviz kurlarındaki hareketlik ve faiz oranlarının yükselişe geçmesinin artından Kasım ayı verilerine göre konut satışlarında ciddi düşüşlere sebep oldu. Piyasada döviz kurlarındaki artış nedeni ile konut sektörüne olan talep yurtdışındaki alıcıları harekete geçirdi. 2019 yılında var olan 40 bin limitini geçerek 10 milyar dolarlık bir getiri olması istenen bu alan için bakanlık tarafında yeni bir birim görev alacak. Kurulacak olan birimin başına inşaat sektöründe deneyim yapmış bir isim konuşulmaktadır. Hedef olarak düşünülen ise 50 bin konut satışı yapılarak İspanya ülkesini geride bırakmak ve Türkiye’ye milyarlarca dolarlık döviz girişi olmasını sağlamak.

Türkiye’de Yabancılar İçin Büyük Fırsat

Ülkemizde yaşanan dolar krizinden ve yaşanan ekonomik hareketlilikten sonra, bankalar tarafında faizlerin yüzde 3’lere çıkmasından sonra konut satışı ve emlak sektöründe büyük bir gerileme yaşandı. Bu süreç içerisinde Kasım ayına kadar olan gerileme sonrasında elde edilen rakamlar ve istatistikler neticesinde yüzde 27 azalma başladığı gözlemlendi. Bu azalman ile birlikte dikkat çeken rakamsal hareketlilik dikkatlerden kaçmadı. Yurtdışı için Türkiye’de oluşan dolar krizinin bir fırsata yol açtığı, Türkiye’de oturum izni alınması için konulan 1 milyon dolarlık yatırım bedelinin 250 bin dolara düşürülmesi ile beraber yabancıların Türkiye de yer alan konutlara fazlasıyla ilgi çekmesine sebep oldu.

2019 İçin Yurtdışına 10 Milyar Dolarlık Konut Satış Hedefi

 

Geçtiğimiz yıl yabancılara yapılan satış 22 bin 200 adet konut, değeri ise 4,6 milyar dolar olmuştu. Bu rakamların 2019 yılında 100%’lük bir artış ile 10 milyon dolar olması bekleniyor. Bu hedefin gerçekleşmesi durumunda ülkeye net döviz girişi 8,5 milyar dolar olarak yansıyacak bunun sebebi ise Türkiye’de inşaat imalatında kullanılan çoğu malzemenin yerli üretim olmasıdır. ABD’de yaşayan yabancılar bir yıl içerisinde 300 bin civarında konut satın alımı yaparak 150 milyar Dolar’dan daha fazda ülkeye döviz girişi sağlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz