Gayrimenkul fiyatlarında 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da düşük bir ivmede artış olacağı beklenmektedir. 2019 yılı içerisinde emlak sektöründeki düzenlemelerin oturma amaçlı konut alacak olan müşterileri memnun etmesi bekleniyor. Müşteri ile doğrudan iletişim kurabilen pazarlama kampanyalarının 2019 yılı içinde önemli bir etken olacağı söz konusu. Son yıllarda yeni konut projeleri sayısı gün geçtikte katlanarak artmaktadır. Bu artışa paralel olarak konut satışlarının da 2018’de olduğu gibi 2019 yılında da artışa devam etmesi bekleniyor. Sektördeki pazarlama dinamiklerinin konut alıcılarının taleplerine kulak vermesi ve doğrudan iletişim kurması pazarlama açısından başarıyı getirecek en güçlü unsur olabileceği düşünülmektedir. Pazarlama stratejilerini belirleyen gayrimenkul firmaları bu sebeple müşteri ile daha etkin bir iletişim için araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırmıştır.

Banka Faiz Oranlarında Düzenlemeler

 

2018 yılında faiz oranlarındaki artış kredi ile alım yapacak olan müşteriler için caydırıcı olmuştur. Ancak bankalar 2019 yılı içerisinde uzun vadede düşük faizli kredi seçenekleri üzerinde çalışmakta, bu durum da sektörde canlanma yaratması beklenmektedir. Bankalara ek olarak proje sahiplerinin de satışlarını uzun vadede senet karşılığında da yapması bekleniyor.

Oturum Amaçlı Konut Satışı Artıyor

 

Ülkemizde emlak sektöründe oturum amaçlı konutlar her zaman revaçta olmuştur. Oturum amaçlı konutlar, gelir seviyesi çok yüksek olmayan ve uygun ödeme koşullarını hedef belirleyen müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Özellikle büyük şehirler için, şehir merkezinden bir nebze uzak olan konut projeleri uygun ödeme koşulları sebebi ile tercih edilmesi beklenmektedir. 2019 yılı için beklenen banka faiz düzenlemeleri gerçekleştikten sonra emlak piyasasındaki yatırımların da giderek artması öngörülüyor. Sektörün uzmanları ise alıcıları döviz kuru ile kredi çekmemeleri konusunda uyarıyor. Daha makul faiz oranı ile daha makul gözükse de kurdaki hareketlilik nedeni ile risk alınmaması konusunda dikkatli olunması gerektiğini bildiriyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz