Emlak Sektöründe Bilinmesi Gereken 10 Mesleki Terim ve Anlamları

Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de mesleki pek çok terim bulunuyor. Bu terimlerin anlamlarının tam olarak bilinmesi sektörde çalışarak kariyer elde etmek isteyen kişiler için çok önemlidir.

  1. Komisyon

Emlakçıların en büyük gelir kaynaklarından biride satış ve kiralama hizmetlerinden elde ettikleri komisyon gelirleridir. Gayrimenkul satış hizmetlerinden satış bedelinin yüzde 3’ü oranında hem satıcıdan hem de alıcıdan emlakçının komisyon alma hakkı bulunmaktadır. Kiralama ücretlerinde ise sadece kiracıdan bir kira bedeli komisyon alınmaktadır.

  1. Amortisman

Kiraya verilen konutlarda geri dönüş süresine amortisman adı verilir. Aynı zamanda amortisman süresi yatırımlık konut satın almak isteyen kişiler içinde oldukça önemli bir göstergedir ve emlakçıların mutlaka bilmesi gereken en önemli terimler arasında yer alır.

  1. Depozito

Kiralanan taşınmazlar için taşınmaz sahibinin kendisini güvence altına alması amacı ile ödenen paraya depozito adı verilmektedir. Kiracı kiralanan taşınmazı kira sözleşmesi ile belirlenen koşullar altında teslim edilirse depozito aynı şekilde kiracıya iade edilir. Kiralanan taşınmazda hasar oluşursa ise bu hasarın onarılması için gereken tutar depozitodan düşülür ve artan para olursa kalan bu miktar iade edilir.

  1. Kaparo

Taşınmazı kiralamak ya da satın almak isteyen kişi veyahut da kurumdan bu kiralama işleminin teminatı için alınan paradır. Alıcı ya da satıcı tarafın cayması durumunda diğer tarafın zarara uğramasını önlemek adına alınırı ve sözleşme şartlarına uymayan taraf bu tutarı geri alamaz.

  1. İpotek

Bankalardan konut kredisi kullanarak ev satın alan kişilere yönelik olarak kullandırılan krediye karşılık olarak taşınmazın tapusuna konulan yasal şerh ibaresidir. Bu yasal ibare ile beraber konut kredisi borcunu ödemeyen kişilerin taşınmazlarına bankaca el konulur ve konut satılarak banka alacağını tahsil eder.

  1. Konut Kredisi

Bankalar tarafından kullandırılan kredi paketlerinden biri olan konut kredisi belirli oranda peşinatı olan ancak konut satın alacak nakit birikimin tamamına sahip olmayan kişiler için hazırlanan özel bir kredi türüdür.

  1. Bölge Raporu

Belirlenen bölgelerde yer alan taşınmazlara ait olan ortalama fiyat değerleri, nüfus yapısı, yatırım geri ödeme süresi, sosyo-ekonomik derecelendirme gibi önemli bilgilerinin derlendiği özel rapordur. Bu rapor sayesinde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin yatırım öncesi aradıkları verilere çok daha kolay bir şekilde ulaşması sağlanır.

  1. Gayrimenkul Değerleme

Belirlenen gayrimenkulün değerinin tahmini olarak gerçeğe en yakın olacak şekilde belirlenmesi işlemidir. Belirli veriler eşliğinde bilimsel olarak gerçekleştirilir.

  1. Evin Değeri

Konutlar için belirlenen ortalama satış fiyatıdır. Yapılan profesyonel değerlendirmeler sonucunda konut değeri hesaplanır.

  1. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Belirli projeleri gerçekleştirmek üzere ortaklık kurma hakkına sahip olan, gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayanan sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkule dayalı haklara, gayrimenkul projelerine ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapma hakkı bulunan, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ilgili tebliğ içerisinde belirtilen faaliyetlerde bulunan sermaye piyasası kurumlarına gayrimenkul yatırım ortaklığı adı verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz