Yürürlüğe Giren Torba Yasa Emlak Sektöründe Neleri Değiştirecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun resmi olarak uygulamaya geçti. İçerisinde farklı pek çok alanda düzenleme yer aldığı için halk arasında daha ziyade torba yasa tasarısı olarak anılan yeni yasal düzenlemeler emlak sektöründe de pek çok yeniliği hayata geçirecek. Peki, yürürlüğe giren torba yasa emlak sektöründe neleri değiştirecek?

Emlak Sektöründe Yaşanacak Olan Değişiklikler Neler?

  • Emlak vergisi için artık belediye komisyonları tarafından belirlenen yeniden değerleme oranı ne olursa olsun bir önceki yılın belirli bir oranını geçemeyecek.
  • Devlete ait olan lojmanlar satışa sunulacak. Lojmanlarda oturan kişiler öncelikli olarak bu konutları satın alma hakkına sahip olacak. Taksitli satış yapılacak ancak peşin ödeme yapacak olan kişilere yüzde 10 indirim yapılacak.
  • Belediye mücavir sınırları içerisinde olmak kaydı ile Hazine bünyesinde bulunan tarımsal amaçlı kullanılan araziler bu arazileri kullanan kişilere direkt olarak satılacak.
  • Turizm yatırımcıları işlettikleri alanları isterlerse satın alacak isterlerse de kısa süreli sözleşmelerini 49 yıla kadar uzatabilecekler.
  • Belediyelerin vermiş oldukları içme suyu hizmeti eğitim kurumu, yurt, okul pansiyonu ve mabetlere indirimli olarak ya da ücretsiz olarak sunulabilecek.
  • Kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük sorunlara yol açan iskân problemlerinin ciddi boyutlara ulaştığı Şile’ye bağlı olan Esenceli ve Darlık mahallerinde bu sorunların çözümü için gerekli çalışmalar yapılacak.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz