Emlak Ticareti İçin Yeni Döneme Start Verildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmalara devam edilen Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı üzerindeki son düzenlemelere geçildi. Yapılacak yasal düzenlemelerin ardından bundan sonra deyim yerindeyse “her önüne gelen” emlakçılık yapamayacak. Düzenleme yasalaştıktan sonra sadece yetki belgesi alan kişilere emlakçılık yapma hakkı tanınacak. Piyasada büyük bir kaosun yaşanmasına neden olan başıboşluk giderilecek ve standart kurallar getirilecek.

Emlakçı Komisyon Oranları % 3 Olarak Sınırlandırılacak

Emlakçılık yapan kişilerin en çok karşılaştıkları sorunların başında yer alan komisyon oranları hakkında da yeni tasarı ile düzenlemeler yapılacak. Yapılan değişiklik ile beraber alım satım işlemlerinde bundan sonra emlakçılar en fazla hizmete konu olan satış işlem bedelinin yüzde 3’ü oranında komisyon alacak ve bu oranın aşılması söz konusu olmayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının il müdürlükleri üzerinden emlakçılık yapmak isteyen kişiler yetki belgesi alacak ve bu belge 5 yıl boyunca geçerli olacak. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmaları gerekecek. Mesleki yeterlilik belgesi ya da emlak yönetimi ön lisans bölümü mezunu olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak.

Hizmet Sözleşmesinde Taşınmazın Detaylı Bilgileri Yer Alacak

Emlakçı satış ya da kiralama hizmeti verdiği taşınmaz ile ilgili detaylı bilgilere yer verilen hizmet sözleşmesi düzenleyecek. Bu sözleşmede söz konusu taşınmazın imar durumundan iskân bilgilerine, büyüklüğünden ulaşım bilgilerine, üzerinde haciz olup olmadığından cephe bilgilerine kadar son derece detaylı bilgilere yer verilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz