Emlak ve Çevre Temizlik Vergisinde 2. Taksit Ne Zaman?

 

Gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi zorunlu olan emlak ve çevre temizlik vergisi için 2. taksit yaklaşıyor. Eğer ödemenizi parça parça yapıyorsanız bu konuda hazırlıklı olmanız gerekiyor. Zira ödeme planı içerisinde yer alan ikinci taksit için sayılı günler kaldı.

Taksit Gelecek Ay Ödenecek

Emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci ödeme günü yaklaşıyor. Herhangi bir gayrimenkul sahibi olanlar veya herhangi bir değerli taşınmazda hissesi bulunanlar tarafından ödenmesi gereken emlak vergisi, ilçe belediyesine yapılıyor. Yüzde 100 zamlı olacak şekilde uygulanan vergide taksitli ödeme olanağı sunularak kişilerin daha kolay bir biçimde ödemesi yapması sağlanıyor.

Çevre temizlik vergisinde ise vergi ödemekle mükellef olanlar biraz değişiyor. Bu vergi türünde sadece konut veya iş yerleri için ödeme yapılması gerekiyor. Aynı zamanda taşınmazın sahibi değil kullanıcısı tarafından ödenen bir vergi söz konusu. Yani eğer sahip olduğunuz konutta farklı bir kişi yaşıyorsa bu verginin o kişi tarafından ödenmesi gerekiyor.

Su Faturası ile Ödeniyor

Eğer herhangi bir konutta oturuyor ve o konutun sahibi değilseniz üzerinizde kayıtlı su faturası çerçevesinde çevre temizlik vergisini ödeyebiliyorsunuz. Yani tek yapmanız gereken şey güncel su faturanızı ödemeniz oluyor. Ancak iş yerlerinde ödeme yolu değişiyor. İş yerini kullanan kişi, belediyeye giderek veya e-belediye sistemini kullanarak çevre temizlik vergisini ödeyebiliyor. 1 Kasım’da başlayacak olan ödemeler 30 Kasım’da sona erecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz