Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Ödemesi İçin Haftaya Start Veriliyor 

2017 emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri için mali ödeme takvimine göre geri sayım başladı. Gayrimenkul sahibi olan kişilerin ödemeleri gereken emlak ve çevre temizlik vergisi için ilk ödemeler 1 Mart 2017 itibari ile başlayacak ve 31 Mayıs 2017 tarihin kadar devam edecek. İsteyen mükellefler emlak ve çevre temizlik vergisi tutarlarını 2 taksit halinde yatırabilirken yine isteyen kişilerin de peşin ödeme yapmalarına izin verilecek.

Emlak Vergisi ile Çevre Temizlik Vergisi Arasındaki Fark Ne?

Ödemeleri aynı anda yapıldığı için pek çok kişi tarafından aynı vergiler oldukları düşünülen emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi aslında birbirinden farklı iki vergi paketi olarak kabul edilmektedir. Emlak vergisi üzerine kayıtlı olan gayrimenkulü bulunan herkes tarafından ödenmesi gereken bir vergi türü olurken çevre ve temizlik vergisi ödemesi ise sadece konut ve işyeri sahibi olan vergi mükelleflerine tahakkuk ettirilen bir vergi oluyor. Yani arazi ya da arsası olan kişilerden çevre ve temizlik vergisi tahsil edilmiyor.

Yine boş olan konut ve işyerlerinde de çevre ve temizlik vergisi tahsilatında bulunulmuyor. Yani sadece içi dolu olan ve kullanılan konutlar ile işyerlerinden çevre ve temizlik vergisi alınıyor. Ancak konutun ya da işyerinin boş olup olmaması emlak vergisinin tahakkuk ettirilmesi için belirleyici bir etken olmuyor ve konut boş olsa da konut sahibi emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Yine emlak vergisi ödemelerini taşınmazın tapudaki sahibi yaparken çevre ve temizlik vergisi ödemelerinden ise taşınmazı kullanan kişi sorumlu oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz