Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerinin her yıl iki eşit taksit halinde ödemekle yükümlü olduğu vergi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, emlak vergisi borcu nasıl ve nereden öğrenilir?

Emlak Vergisi

Emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit halinde tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. 2017 yılı için ilk taksit dönemi 31 Mayıs tarihine kadar sürüyor olup, dileyen mükellefler tüm borcunu bu dönemde kapatıyor. İkinci taksit ise Kasım ayının sonuna kadar ödeniyor.

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda “emlak vergisi gecikme zammı” adı altında geciktirilen her ay için belli bir oranda borca zam uygulanıyor. Söz konusu zammın oranı 2010 yılından itibaren geciktirilen her ay için yüzde 1,40 oranında alınıyor.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Gayrimenkul sahipleri, emlak vergi borçlarını ve gerçekleştirecekleri ödeme işlemlerini, ilgili belediyeden yapabiliyor. Ayrıca vergi borcu sorgulamaları internet üzerinden, e-belediye sistemine giriş yapılarak da yapılabiliyor. İnternet üzerinden borç, bildirim, tahakkuk, ödeme, tahsilat, evrak takip sıhhi ruhsat başvurusu gibi birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. E-belediye sistemini aktif olarak kullanan birçok belediye bulunsa da, sistemi kullanmayan belediyeler de bulunabiliyor. Sistemin kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için, ilgili belediyeyi arayarak sorulabildiği gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan da sistem hakkında sorgulama yapılması mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz