2019 emlak vergisi ne zaman? Emlak vergisi 1. taksit ne zaman? 2019 yılı içerisinde ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksitine az bir süre kaldı. İşte Vergi ödemekle yükümlü olan vatandaşların merak ettikleri detaylar…

Gayrimenkul sahibi olan (konut, işyeri, arsa veya arazi gibi) kişilerin her yıl ödemesi gereken emlak vergisi bulunuyor. Emlak vergisi ücreti konut, işyeri arsa ve araziler için farklı oranlar kullanımıyla ortaya çıkabiliyor. 1319 sayılı Kanun kapsamında ülke sınırları içerisinde yer alan gayrimenkullerin tamamı için emlak vergisi ödemesi zorunlu kılınmıştır.

2019 emlak vergisi 1. taksit ödemesi

Bu yıl vergi ödeyecek olan kişilerin, gayrimenkullerini satmamış olan ve bunla beraber geçtiğimiz yıl gayrimenkul satın alan kişiler şuan bu duruma dahil ediliyor. 2019 yılı için emlak vergisinin ilk taksiti yani 1. taksiti 1 Mart’tan itibaren başlayıp 31 Mayıs’a dek devam edecek. Bu verginin 2. taksit ödemeleri ise sonbaharda başlıyor. 2.taksit 1-30 Kasım arasında ödenecek. Ayrıca büyükşehir belediyeleri tarafından emlak vergisi %100 oranında zamlı uygulanmaktadır.

Konutlar için vergi oranları büyükşehirlerde binde 2 olurken, büyükşehir olmayan bölgelerde ise binde 1 oranı ile hesaplanmaktadır. Buna ek olarak büyükşehirlerde işyeri dükkan emlak vergisi ise binde 4 ve büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 2 olarak ödenmektedir. Arsa ve araziler içinde emlak vergisi bulunuyor. Büyükşehir olan yerlerde arazi için binde 2 oranında vergi alınırken, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak alınıyor. Büyükşehirlerde bir arsanız vergisi binde 6 oranın olurken, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 3 oranında alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz