Emlak Vergisi 2018 Yılında Nasıl Hesaplanacak?

Hatırlanacağı üzere bu yıl emlak vergisi yeniden değerleme oranlarına belediyeler fahiş zamlar yapmış ve yapılan bu zamlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Yapılan zamlar nedeni ile yoğun bir şekilde eleştirilen hükümet sorunun çözümü için 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa bir madde eklenerek yapılan zamlar için yüzde 50 sınırlama getirildi.

Yapılan Zamlara Sınırlama Getirildi

Torba yasa tasarısı içerisinde geçirilen yeni madde ile beraber emlak vergisi için yüzde 50 sınırlama getirilmiş oldu. Yapılan bu değişiklik ile beraber 2018 yılında ödenecek olan emlak vergisi hesaplamalarında takdir komisyonunca belirlenen yeni oranlar bir önceki yılın yüzde 50’sinden daha fazla olamayacak. Yani bu oran daha fazla belirlense dahi ödenecek olan emlak vergisi oranı maksimum yüzde 50 seviyesinde tutulacak. Yine önümüzdeki sene yani 2019 emlak vergisi, 2020 emlak vergisi ve 2021 emlak vergisi hesaplamalarında da bu kural uygulanacak.

2018 Yılında Emlak Vergisi Ne Kadar Olacak?

Her belediyenin kendi bünyelerinde belirlemiş oldukları emlak vergisi yeniden değerleme oranı dikkate alınarak emlak vergisi hesaplaması yapılacak. 2018 yılında uygulanacak olan birim değeri 2017 yılında uygulanan değerin yüzde 50’sinden fazla olursa bu durumda en fazla yüzde 50 sınırına tekabül eden değer kabul edilecek. Buna göre hesaplama yapılacak ve taşınmazların kayıtlı olduğu tapu dairelerince ilan edilerek uygulamaya alınacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz