Emlak Vergisi 2019,Emlak Vergisi Ücreti 2019

Emlak Vergisi Oranları

 

Emlak vergisi kelime anlamı itibari ile binalar, araziler veya arsalar üzerinden bütçeye dayalı olarak tahsil edilen bir vergi çeşidi olarak söylenebilir. Her yıl eşit iki taksit halinde ödenmesi mecburi olan emlak vergileri vatandaşların da aksatmaması gereken detayların başında geliyor. Taşınmaz malların rayiç bedeli üzerinden hesaplanan emlak vergilerinin ödenmesi gereken zaman aralıkları ve hangi kurumlara ne şekilde ödeneceği de belirlenmiş durumda. Büyükşehirlerde emlak vergisi oranları da büyükşehir olmayan illere göre değişkenlik gösteriyor. Büyükşehirler için; araziler için binde 2, arsalar için binde 6, konutlar için binde 2 olurken iş yeri ve dükkânlar için ise binde 4 oranında oluyor. Diğer taraftan büyükşehirde olmayanlar için ise; konutlar için binde 1, iş yeri ve dükkânlar için binde 2 ve araziler için ise binde 1 oranında hesaplanmış durumda.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri ve Yöntemleri

 

Emlak vergisi 2019 senesi için de benzer oranları ve ödeme şekillerini içine alacak gibi duruyor. Nitekim belirli bir senede ortaya çıkan oran ve değerler önümüzde yer alan 2-3 senenin de emlak vergilerini doğrudan etkileyen bir yapı içerisinde. Son zamanlarda öngörülen bedellerin eski senelere oranla 4 veya 5 katına çıkması da mal sahibi olanların belini bükmüş durumda. Dolayısı ile 2019 senesi için belirlenecek olan emlak vergileri de tahminlerin oldukça ötesinde olabilecek bir yapıyı da işaret ediyor. Bina, arazi, arsa, konut veya iş yeri sahibi olanların ödemesi zaruri olan emlak vergilerinin ödenme biçimlerinden de bu aşamada bahsetmek gerekiyor. İlçe belediyeleri üzerinden, anlaşmalı bankalardan ve e-belediye üzerinden vatandaşlar bu vergi borçlarını sıra beklemeden ödeme şansına sahip oluyorlar.

2018 yılı içerisinde mal sahibi olan kişilerin vergi ödeme yükümlülüklerinin 2019 senesinin ilk çeyreğinde başlayacağının da bu noktada altını çizmek gerekiyor. Ancak burada değinmemiz gereken bir dip not daha mevcut. Bu bahsi geçen gayrimenkul sahipleri 2018 yılı senesine kadar da beyanname vermek ile yükümlü olacaklar.

Emlak vergisi ücreti olarak 2019 senesinde de vatandaşların ödemesi gereken miktarlar ve hangi tarih aralıkları içerisinde taksitlendirileceği de yakın zaman içerisinde belli olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz