Hazine ve Maliye bakanı olan Berat Albayrak, kısa süre önce bir açıklama yaparak dolaylı olan vergilerin azaltılıp, dolaysız vergilerin ise arttırılacağı konusunda bir açıklama yapmıştı. Şimdi ise tüm kafalar emlak vergisine çevrildi. Peki son durum ne olacak? İşte detaylar…

Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde yeni ekonomi programı hakkında yapısal dönüşüm adımlarına yönelik bazı ifadelerde bulundu. Açıklamalarında dolaylı vergilerin azaltılacağı ancak dolaysız vergilerin artacağını belirtmişti. Bu ifadelerin üzerine hangi vergilerin artıp, hangilerinin azalacağı merak konusu oldu.

Alışveriş yapılırken satıcılara ödediğimiz ücretin içerisinde vergi yer alıyorsa bu vergi dolaylı vergi olarak adlandırılır. Böylelikle satın almış olduğumuz üründe vergi uygulanmış oluyor. Aldığımız ekmek, su ve parfüm gibi içecekler akaryakıt hatta doğalgaz gibi fatularalımızda KDV bulunuyor. Bunlara ek olarak buzdolabı gibi daha yüksek televizyon ürünlerinde de KDV yer alıyor.

Bu şekilde olan vergilerin dolaylı vergi olduğunu belirtelim.

Ancak alışveriş yaparken değilde, maliye ile kazanç beyan edilerek vergi ödüyorsanız yada herhangi bir servetin üzerinden vergi ödemişseniz eğer bu vergi dolaysız bir vergi olarak ele alınır.

Buna örnek verecek olursak eğer, kira elde edenler için kira vergisi veya konut gibi arazi gibi satışlardan elde edilen gelirin vergisi GV yani gelir vergisi adında yada kurumlar vergisi olarak KV ödeyenler dolaysız vergi ödeyenlerdir.

İşe Albayrak’ın açıklamaları bu konudan çok fazla dikkat çekti. Böylelikle alışveriş sırasında ürün alırken içerisinde yer alan KDV ile ÖTV dolaylı vergiler azalacak. Kazanç üzerinden ödenen vergiler yani dolaysız vergiler ise artacak.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz