Emlak bildiriminde bulunmama cezası hakkında bugün sizlere bazı açıklamalarda bulunacağız. Emlak bildirimleri zamanında yapılmazsa eğer, ne tür cezai işlemler başlatılıyor? Emlak bildirimlerinde bulunulmazsa eğer, neler olur? İşte tüm detaylar…

Emlak bildiriminde bulunmama cezası!

Emlak vergisi için vatandaşlar bildirim yaparak belediyenin ilgili biriminde tüm gayrimenkulleri için ayrı bir form doldurması gerekiyor. Mükellefler, emlak bildirim formlarını ise belediyeden alıyor. Emlak bildirimi yapmak için, tapunun fotokopisi ve binalar içi yapı kullanma izninin fotokopisi ve adres gibi bilgiler ile TC. numarası ile beraber beyan edilmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi cezası!

Zamanında emlak bildirimi yapılmazsa eğer, cezası elbette bulunuyor.

Emlak bildirimi zamanında yapılmazsa eğer, emlak vergisini cezalı hemde faizli bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Emlak vergisi kanununda yer alan 32. Maddede emlak vergisi bildirimlerini zamanında yapmayan kişilerin vergisi belediye tarafından kesiliyor ve her yıl vergi değeri kanun kapsamında hesaplanıyor.

Bunlara rağmen cezai indirim de söz konusu oluyor. Vergi dairesinde tapu alış günü ile satıcının bildirim yapıp yapmadığı da ele alınır ve işlemler yapılır. Eğer cezai işlem gerekirse, ceza indirimi için dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz