Emlak Vergisi Bildirmemenin Cezası Var mı?

Emlak vergisi bildirimi, gayrimenkul mal satın alan kimse tarafından edinimin gerçekleştiği senenin sonuna kadar yapılmaktadır.

Peki, Emlak vergisi bildirimini nasıl doldurmalıyız?

1. Bina, hangi belediye sınırları ya da mücavir bölgesi içerisinde ise bu satıra o belediyelerin ismi yazılacaktır.
2. Bu satıra, binanın yer aldığı köy ya da mahallenin ismi yazılacaktır.
3. Bildirimde yer alan bina cadde üzerinde bulnuyorsa caddenin, sokakta ise sadece sokağın adı yazılacaktır.
4. Binanın dış kapısı üzerinde yer alan numara, o binanın kapı numarasıdır. Bina apartman dairesiyse, apartmanın dış kapı numarası ile beraber dairenin numarası da yazılmalıdır.(32/13)
5. Bu satır, tapu kağıdı üzerinde yer alan kayıtlı bilgilerden yararlanılmak suretiyle doldurulacaktır. Tapu kaydı bulunmuyorsa “Tapusuzdur” notu yazılmalıdır.
6. Bina arsasının bölgesi: a) İmar ve kadastro planı ile tespit edilmiş olan parselin m2’dir.)
7. Aynı çatı altında bulunan birden fazla bağımsız birim ve daire olan binalarda her bağımsız birim ve daireye arsanın tümünden isabet eden kısım hesaplandıktan sonra yazılmalıdır.
8. İnşaatın çeşidi, bildirimde bulunulan binanın ilk inşaat sürecinde kullanılan malzeme ve taşıyıcılara göre; çelik karkas, betonarme karkas, gecekondu, ahşap taş duvarlı, yığma kagir, yığma yarı kagir, kerpiç ve öteki basit binalardan hangisi olduğu mutlaka yazılacaktır.
9. Binanın sınıfı yazılacaktır.
10. Binanın mesken, otel, işyeri, ya da fabrika gibi hangi amaçla kullanıldığı yazılacaktır.
11. İnşaatın bittiği zaman, hangi ay olduğu belli değilse yalnız senesi yazılacaktır.
12. Binaya tam anlamı ile sahip olunun zamandır.
13. Var ise belediyece uygulanan kısıtlılık durumunun başlangıç zamanı.
14. Bildirimi Yapılan Bina: a) Sürekli muafiyete tabi ise, “muafiyetin başlangıç senesi” ile “daimi” sözcüğü mutlaka yazılacaktır.
15. Bildirimi yapılan bina hisseli ise 15. satıra hisse nispeti, bina hisseli değil ise “TAM” kelimesi yazılacaktır.
16. Binanın yüzölçümüne ortak alanlarla alakalı olan paylarda ilave edilecektir. Bildirimi olan Binanın yüz ölcümü dış duvarları arasında ölçülen mesafeler itibariyle m2 cinsinden bulunacak yerdir.
17. Bina kaloriferli ya da kalorifer yerine kullanılan farklı klima tesisatlı ise bu durum bu satı içerisinde belirtilecektir.
18. Bina asansörlü ise bu 18. satırda durum yazılacaktır.

Emlak vergisi bildirimi verilmezse ceza kesilir mi?

Sürsinde emlak vergisi bildiriminde bulunmaması durumunda, 2. derece usulsüzlük cezası kesilmektedir. Bildirimin zamanında yapılmaması vergi ziyaına sebep olmuşsa, vergi ziyaı cezasının da kesilmesi söz konusu olacaktır.

Geç bildirim hareketi, hem usulsüzlük durumu hem de vergi ziyaı cezasının gerektirmiş olduğundan, usulsüzlük cezası ile vergi ziyaı cezası mukayese edilmekte ve tutar durumuna göre fazla olan ceza kesilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz