Emlak vergisi, tüm gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu, yılda iki eşit taksit halinde ödenen vergidir. Vergi ödemesi için ilk taksit Mart ayında başlayıp, son gün olar

Emlak Vergisi Geciktirmenin Cezası Nedir?
Emlak vergisi, tüm gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu, yılda iki eşit taksit halinde ödenen vergidir. Vergi ödemesi için ilk taksit Mart ayında başlayıp, son gün olarak 31 Mayıs tarihinde alınıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor.
Emlak vergisinin ödemeleri söz konusu gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılıyor olup, gayrimenkulün başka şehirde bulunması takdirinde tüm belediyelere yapılabiliyor. 
Emlak vergisi için ödenecek olan bedel, gayrimenkulün değeri ve emlak vergisi oranının hesaplanmasıyla belirleniyor. Büyükşehirlerde emlak vergisi %100 zamlı olarak uygulanıyor.
Evlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.
Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.
Emlak Vergisi Ödememenin Cezası
Emlak vergisi ödenmediği takdirde, “emlak vergisi gecikme zammı” uygulanıyor. Vergi borcu geciktirme zammı oranı, 2010 yılından bu yana her ay için %1,40 olarak alınıyor. Örnek vermek gerekirse, emlak vergisi borcunuz 200 TL olduğu takdirde, geciktirdiğiniz her ay için eklenecek gecikme zammı 2,80 TL olarak tahsil ediliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.