1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre, ülke sınırları içerisinde bulunan tüm taşınmazların sahibi emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit ha

Emlak Vergisi Belediye Gelirlerine Dahil mi?
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre, ülke sınırları içerisinde bulunan tüm taşınmazların sahibi emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor.

Emlak Vergisi
Emlak Vergisi Kanunu gereğince, muafiyet durumlarının haricinde kalan taşınmaz mal sahipleri, emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Her yıl iki eşit taksit halinde ödenen verginin taksit ödemeleri, belediyeye yapılıyor. Ödemeler belediyelere yapılsa da emlak vergilerini belediyeler belirlemiyor. Emlak vergileri, her ilçede dört senede bir kurulan komisyon tarafından belirleniyor. 
Emlak Vergisi Oranları
Emlak vergilerinin meskenler için oranları büyükşehir sınırları içerisinde binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde binde 1 olarak alınıyor. Diğer binalar için ise emlak vergisi oranı büyükşehir sınırları içerisinde binde 4, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 2 olarak alınıyor. 
Emlak vergilerinin arsa ve araziler için oranları büyükşehir sınırları içerisinde arazi için binde 2, arsa için binde 6 olarak alınıyor. Büyükşehir olmayan yerlerde ise arazi için vergi oranı binde 1, arsa için binde 3 oranında alınıyor.
Emlak Vergisi Belediye Gideri mi?
İki eşit taksit halinde belediyelere ödenen emlak vergisi, belediye gelirleri arasında bulunuyor. Ödemeler ilgili belediyelere yapılsa da, vergiler belediye tarafından belirlenmiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.