Emlak Vergisi Ödenmediği Zaman Haciz İşlemi Başlatılır mı

/ 8 Kasım 2017 / 40 / yorumsuz
Emlak Vergisi Ödenmediği Zaman Haciz İşlemi Başlatılır mı

Emlak vergisi, muafiyet durumu haricinde tüm gayrimenkul sahipleri tarafından, iki eşit taksit halinde ödenmek zorunda oluyor. Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda, gecikme zammı

Emlak Vergisi Hacze Sebep Olur mu?
Emlak vergisi, muafiyet durumu haricinde tüm gayrimenkul sahipleri tarafından, iki eşit taksit halinde ödenmek zorunda oluyor. Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda, gecikme zammı uygulanıyor. Merak edilen konular arasında, emlak vergisinin ödenmemesi halinde eve haciz gelip gelmeyeceği yer alıyor.
Emlak Vergisi
Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki taksit halinde ödeniyor. 2017 yılı için ödenen emlak vergilerinin ilk taksiti için son gün 31 Mayıs idi. İkinci taksitler Kasım ayında ödeniyor olup, dileyen vergi mükellefleri tüm borcunu ilk taksit döneminde kapatabiliyor. Emlak vergisinin geciktirilmesi durumunda gecikme zammı uygulanıyor ve gecikme zammı oranı yüzde 1,40 oranında alınıyor.
Emlak Vergisi Geciktirilirse Ne Olur?
Emlak vergisi ödenmediği takdirde, “emlak vergisi gecikme zammı” uygulanıyor. Vergi borcu geciktirme zammı oranı, 2010 yılından bu yana her ay için %1,40 olarak alınıyor. Örnek vermek gerekirse, emlak vergisi borcunuz 200 TL olduğu takdirde, geciktirdiğiniz her ay için eklenecek gecikme zammı 2,80 TL olarak tahsil ediliyor.
Haciz Gelir mi?
Emlak vergisinin, kamu alacağı olarak görülmesi, devletin belirlemiş olduğu yasal bir zorunluluk olması nedeni ile vergi borcunu hiç ödemeyen gayrimenkul sahiplerinin, borcu arttıkça evine haciz gelme süreci de devreye girmiş oluyor.
Emlak Vergisi Oranları
Emlak vergisi oranları 2017 yılında normal yörelerde meskenler için binde 1, işyerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1 olarak alınıyor. Büyükşehirlerde meskenler için binde 2, işyerleri için binde 4, araziler için ise binde 2 olarak alınıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yorum yaz