Emlak Vergisi İçin Tüketici Hakları Derneği Uyarıda Bulundu 

Emlak vergisi bedeline itiraz etmek isteyen kişiler için geriye sayım devam ediyor. Belediyeler tarafından kurulan takdir komisyonları tarafından her 4 yılda bir belirlenen ve 4 yıllık zaman dilimi içerisinde geçerli kabul edilecek olan emsal değerler için itiraz etme hakkı bulunuyor. Ancak itiraz etmek isteyen kişilerin 7 Eylül2017 tarihine kadar mutlaka bu itiraz işlemini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Aksi halde bu tutarlar vergi mükellefleri tarafından kabul edilmiş olacak ve gelecek yıl ödenecek olan emlak vergisi tutarları bu oranlar üzerinden hesaplanacak.

Tek Bir Kişinin Dava Açması Yeterli 

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar tarafından yapılan yazılı açıklamada bu tutara itiraz etmek isteyen kişilerin mutlaka son başvuru tarihi olan 7 Eylül tarihine kadar mutlaka başvuruda bulunmalarını istedi. Aynı mahalle ya da cadde üzerinde yer alan tek bir gayrimenkul sahibinin başvuruda bulunması yeterli olurken herkesin tek tek başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmuyor. Çünkü başvuru yapan kişinin başvurusunun kabul edilerek belirlenen tutarın kabul edilmesi durumunda aynı cadde ve sokak üzerinde yer alan diğer tüm taşınmazlar içinde belirlenen yeni tutar uygulanıyor.

Birlikte Hareket Etmeye Çalışın 

Çakar yapmış olduğu yazılı açıklamada tek bir başvurunun dahi yeterli olacağını vurgularken yine de aynı cadde ve sokakta oturan kişilerin birlik içinde hareket etmelerini istedi. Vergi mahkemelerine itiraz davası açılırken birlikte hareket edilmesinin daha hızlı sonuç alınması açısından önemli olduğu vurgulanırken dava açmak isteyen kişilerin ilk olarak bağlı oldukları muhtarlığa başvuruda bulunarak takdir komisyonu kararını almaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz