Uzun süredir tartışmalara neden olan emlak vergisi ile ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu meclise bir soru önergesi vermişti. Tanrıkulu’nun vermiş olduğu soru

Emlak Vergisi İle İlgili Açıklama Bakan Ağbal’dan Geldi 
Uzun süredir tartışmalara neden olan emlak vergisi ile ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu meclise bir soru önergesi vermişti. Tanrıkulu’nun vermiş olduğu soru önergesine yanıt ise Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından verildi. Ağbal vermiş olduğu yanıtta konutlarda uygulanacak olan vergiler hakkında bir dizi açıklamada bulundu. 
KDV Oranları Detayları İle Açıklandı
Katma Değer Vergisi oranlarının 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 28. Maddesine dayanılarak yeniden düzenlenerek yayımlandığını hatırlatan Ağbal, Bakanlar Kurulu Kararı’nın 007/13033 sayılı listesinde yer alan 
1 numaralı ekte yer alan teslim ve hizmetler için % 1, 
2 numaralı listede yer alan hizmetler için % 8,  
Bu listelerin haricinde kalan diğer teslim ve hizmetler için ise yüzde 18 oranında KDV tahsil edileceğini açıkladı. 
150 Metrekareye Kadar Olan Konutlarda KDV Oranı % 1
Naci Ağbal söz konusu olan Bakanlar Kurulu Kararı eki 1 numaralı listenin 11. sırasında yer alan madde uyarınca 150 metrekare büyüklüğü aşmamak şartı ile konut teslimlerinde yüzde 1 oranında KDV tahsil edileceğini belirtti. Ancak konutun lüks konut sınıfına girip girmemesi, yapı ruhsatı tarihi, birinci sınıf inşaat kategorisinde olup olmadığı gibi kriterlere bağlı olarak KDV oranları değişiklik gösterebilecek. Bu farklılıklar riskli alan olarak belirlenen ya da rezerv yapı alanı olarak ilan edilen yerlerde yer alan konutları etkilemeyecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.