Emlak Vergisi Kiracı Mı Öder?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında vergi mükelleflerinin ödemekle yükümlü tutuldukları emlak vergisi için çok merak edilen konulardan biride vergiye konu olan taşınmazda kiracı olması durumunda bu vergiyi kimin ödemekle yükümlü olduğu sorusudur. Peki, emlak vergisi kiracı mı öder?

Emlak Vergisi Kiracıya Mı Ait?

Emlak vergisini ödeme yükümlülüğü o taşınmazın malikine aittir. Yine bu taşınmazın intifa hakkı sahibi olan kişi varsa vergiyi ödemekle yükümlü olan kişi olarak o kabul edilir. Bu ikisinin de olmadığı durumlarda taşınmazın sahibi gibi o taşınmaz üzerinde tasarruf hakkını kullanan kişi emlak vergisini öder. Kiracı olarak taşınmazda oturan kişiler ise bu tanımların hiçbirine girmedikleri için emlak vergisini ödemekle yükümlü değildir.

Bina vergisi mükellefiyeti;

a) 33 üncü maddenin (1) ilâ (7) numaralı fıkralarında yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde bu değişikliklerin vuku bulduğu, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi,

b) Dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi,

c) Muafiyetin sukut ettiği tarihi,

Takip eden bütçe yılından itibaren başlar. 

Yanan, yıkılan, tamamen kullanılmaz hale gelen veya vergiye tabi iken muaflık şartlarını kazanan binalardan dolayı mükellefiyet, bu olayların vuku bulduğu tarihi takibeden taksitten itibaren sona erer.

Oturulması ve kullanılması kanunların verdiği yetkiye dayanılarak yasak edilen binaların vergileri, mükelleflerce keyfiyetin vergi dairesine bildirilmesi veya vergi dairesince re’sen tespit edilmesi üzerine, bu olayların vukua geldiği tarihlerden sonra gelen taksitlerden itibaren, bu hallerin devam ettiği sürece alınmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz