Emlak vergisi konusunda belediyelerin belirlemiş olduğu yeni artış oranı beraberinde pek çok tartışmayı da getirmişti. Bazı belediyelerin kendi komisyonlarında yüzde 500’leri aşan

Emlak Vergisi Konusunda Tartışmalar Devam Ediyor 
Emlak vergisi konusunda belediyelerin belirlemiş olduğu yeni artış oranı beraberinde pek çok tartışmayı da getirmişti. Bazı belediyelerin kendi komisyonlarında yüzde 500’leri aşan zamlar yapmaları yoğun tartışmalara neden olurken itiraz için sürenin dolmasına sayılı günler kala yaşanan sorunların çözülmemesi konunun başka yerlere gitmesine neden oluyor. Emlak sektörü içerisinde yer alan uzman kalemler vatandaşın mağdur olmaması açısından fahiş zamların yapıldığı belediyelerin mutlaka bu uygulamalardan vazgeçmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.
 
Emlak Vergileri İçin Resmi Bir Oran Belirlenmeli 
Öncelikle olarak yaşanan tartışmaları sona erdirmek için uzmanlara göre hükümet yeniden artış oranı için resmi bir rakam belirlemeli. Bu rakam enflasyon artışı gibi kabul görülecek bir kriter olarak kabul edilmeli. Bir daha da böyle sorunların yaşanmaması adına hükümet acil olarak emlak vergisi artış oranı için şeffaf bir düzenlemeye giderek herkese de içeriğini izah edebileceği bir kanun maddesi geliştirmeli. Ancak bu şu anda pek mümkün görünmüyor çünkü hükümet kanadı yapılan tüm eleştirilere rağmen henüz konu hakkında açıklama yapmıyor ki bu da oluşan tepkinin yetersiz kaldığı anlamına geliyor. 
Urla ve Çeşme Gibi Tatil Beldelerinde Yaşayan Vatandaşlar Mağdur Oldu 
Özellikle de tatil beldelerinde yaşanan fahiş artışlar dikkat çekerken bu bölgelerde yazlıklar bulunduğu kadar yaşayan sade vatandaşlarda bulunuyor. Yine bu bölgelerde bulunan tarım arazilerini kullanan çiftçiler de bulunduğu için takdir komisyonlarının ya indirime gitmesi ya da farklı bir sınıflandırmaya gidilmesi gerekiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.