Emlak Vergisi Muafiyeti 2019

Bazı kişi veya kurumların emlak vergisi ödemelerinin zorunlu olmadığını hatta bu kanundan muaf olduklarını biliyoruz. Dolayısı ile emlak vergisinden muaf olan kişiler yanlışlık ile ödedikleri miktarları da kolaylıklar geri alma haklarına sahipler. Peki kimler emlak vergisinden muaf olabiliyorlar?

 • Özel bütçeli idareler,
 • İl özel idareleri,
 • Belediyeler,
 • Kanunla kurulan üniversiteler,
 • Devlete ait binalar,
 • Vakıflara ait binalar.

Ek bilgi olarak emekliler, hiç geliri olmayan kimseler, engelli vatandaşlar ve şehitlerin yakınları da belirli koşulların sağlanması durumunda emlak vergilerinden muaf konumuna geçebiliyorlar. Dolayısı ile bu vatandaşlar için Bakanlar Kurulu kararınca alınan yüzde 0’lık emlak vergisi oranı ek bir karar çıkıncaya kadar geçerliliğini koruyacak. Hal böyleyken emlak vergisi muafiyeti 2019 senesinde de çok keskin bir durum olmadığı sürece değişikliğe tabii tutulmayacaktır.

Emlak Vergisi Muafiyeti Dilekçesi

Emlak vergisinden muaf olması gerektiğini düşünen vatandaşların başvuru yapabilmeleri için öncelikle ilgili kurum ve kuruluşlara yazmaları gereken bir dilekçe olduğunun altını çizelim. Bu dilekçeyi doldurup yetkili kişilere vermenizin ardından size emlak vergisinden muaf olup olamayacağınıza dair kesin karar da yakın zaman içerisinde veriliyor. Bu dilekçe örneğinin bir halini sizler ile paylaşalım.

T.C.

………….. BELEDİYE BAŞKANLIĞI

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Emlak Vergisi kanununun 8. maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

-Hiçbir gelirim bulunmamaktadır.

-Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2.’yi geçmeyen tek meskenim dışında başka meskenim bulunmamaktadır.

-Bu meskenimi muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

…./…./20..

ADRES :

MÜKELLEFİN :

Adı ve Soyadı  :

İmzası:

GAYRIMENKULÜN:

Bina Vergisi Sicil No:

Mahallesi:

Cadde ve Sokağı:

Kapı ve Daire No:

Pafta    No :

Ada  No:

Parsel No:

Emlak Vergisi Muafiyeti Şartları

Belirli şartlar sağlandığı zaman emlak vergisinden muaf olma durumu Türkiye sınırları içerisinde mevcuttur. Özellikle maddeler halinde listelenmiş olan muafiyet şartları da insanların dikkat etmesi gereken bir takım emareleri de sunuyor. Farklı koşullar için geçerli olan emlak vergisi muafiyet şartlarını sağlamak için aşağıda vereceğimiz listeyi özenle okumanız da önerilir.

 • Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan
 • Geliri olmadığını belgeleyenler,
 • Gelirleri sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret olan kişiler,
 • Gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri
 • Engelli vatandaşlar.

İlgili şartlar sağlandığı takdirde bu vatandaşların emlak vergisi ödemeleri söz konusu olmuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bu şartları taşıyorsanız yapacağınız bilgilendirme ile beraber emlak vergisinden muaf konumuna gelebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz