Kimler Emlak Vergisinden Muafiyet Şartları 2017

/ 8 Kasım 2017 / 16 / yorumsuz
Kimler Emlak Vergisinden Muafiyet Şartları 2017

Gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ilk taksitleri için son gün 31 Mayıs’tı. Emlak vergisi ödemelerinde bazı muafiyet durumları bulu

Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Her Şey
Gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ilk taksitleri için son gün 31 Mayıs’tı. Emlak vergisi ödemelerinde bazı muafiyet durumları bulunuyor. 
Emlak Vergisinde Muafiyet
Emlak vergisi ödemeleri, gayrimenkul sahipleri tarafından iki taksit halinde ödeniyor. Vergide bazı koşulların sağlanması halinde emlak vergisi oranı indirimli, yani yüzde 0 oranında alınıyor. Emlak vergisi indiriminden yararlanabilecek olan kişiler; Emekliler, hiçbir geliri bulunmayanlar, engelliler, gaziler, şehitlerin eşleri ve çocukları olarak sıralanıyor.
İndirimli Vergi Uygulamasında Koşullar
Emlak vergisi indiriminden faydalanabilmek için, kişinin Türkiye sınırları içerisinde, 200 metrekareyi geçmeyen büyüklükte tek konutlarının bulunması gerekiyor. Belli zamanlar içerisinde dinlenme amacı ile kullanılan meskenler için bu hak söz konusu olmuyor. Ayrıca vergi indiriminden faydalanmak isteyen kişilerin ilgili belediyeye başvurmaları gerekiyor.
Emekliler İçin Koşullar
Sosyal güvenlik kurumlarından emekli, dul yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alan emeklilerin, emlak vergisi indiriminden yararlanabilmeleri için, aylıkların dışında herhangi bir gelirlerinin olmaması gerekiyor. Emekli maaşı dışında sadece faiz ya da kar payı elde eden emeklilerin, söz konusu gelirleri 30 bin liradan az ise bir sonraki yıl içerisinde emlak vergisi ödemekle yükümlü olmuyorlar. Emekli kişiler, sahip oldukları tek meskeni kiraya verip, eşlerine ait evlerde ikamet etmeleri durumunda emlak vergisi indiriminden faydalanamıyor. Ayrıca her iki eşin de birer meskene sahip olması durumunda, bir evde oturuluyor ve diğeri kiraya verilmiş ise bu durumda tek mesken için emlak vergisi indirimi uygulanabiliyor. Fakat bir evde ikamet ediliyor, diğeri de kiraya verilmiyor yani herhangi bir gelir elde edilmiyor ise iki ev için de emlak vergisi indirimi söz konusu oluyor.
Şehitlerin Eşleri ve Çocukları İçin Koşullar
Şehit eşi ve çocukları ile gazilerin, durumları ile ilgili formu imzalayarak belediyeye başvurmaları yeterli oluyor. Formun verildiği belediye, mükelleflerin durumu ile ilgili bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elektronik ortamda alabiliyor.
Engelli Bireyler İçin Koşullar
Engelli kişilerin bir işte çalışıyor olmaları, herhangi bir şekilde gelir elde etmeleri ya da işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri için emlak vergisi indiriminden faydalanmalarını engellemiyor. Engelli kişilerde gelir şartı aranmadığı için, sahip olunan tek meskenin kiraya verilmesi ve kişinin yakınlarının yanında oturması durumunda kiraya verilen mesken için emlak vergisi indiriminden yararlanmalı mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.