Emlak vergisi ödeyecek olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de emlak vergisi ne zaman ödenir? Bu yazımızda da emlak vergisinin ne zaman ödeneceğine dair bilgi vereceğiz.

Emlak vergisi yıl içerisinde iki taksit şeklinde ödeniyor. 2019 verilerine göre ilk ödeme 1 Mart 2019 Cuma günü itibariyle başladı. Başlayan süreçten sonra 3 ay boyunca ilk taksiti ödeme imkanınız vardır. Yani 31 Mayıs 2019 tarihinde bu ödeme son buldu. Emlak vergisinin 1. Taksiti bu şekilde tamamlandıktan sonra ikinci taksiti ise, 1 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak. Bu ödeme ise 1 ay boyunca sürecek ve ikinci taksit 30 Kasım 2019 tarihinde son bulacak. Ancak 30 Kasım 2019 tarihi hafta sonuna denk geliyor ve bu süreç Aralığa kaydırılabilir.

Peki emlak vergisini nereden ödeyebilirsiniz? Emlak vergisi belediyeden ödenir. Oturduğunuz yerde bulunan belediyeye giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru yaparak emlak vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer belediyeye gitmek istemiyorsanız, PTT şubelerinden de havale veya emlak vergisi mükellef numarası üzerinden ödeyebilirsiniz. E-belediye sistemi sayesinde ödemelerinizi bu yol üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak vergi borcunuzu sorgulatmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekecektir.

http://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu bu linke tıkladıktan sonra kimlik doğrulamasını gerçekleştirin, TC kimlik ve şifreniz ile doğrulayın ve doğrulama işlemini yaptıktan sonra sizi otomatik olarak vergi borcunun sorgulandığı sayfaya götürecek. Bu adımlar sayesinde 4 ay sonra gerçekleşecek olan ikinci taksitinizin ne kadar kaldığını bu alandan göreceksiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz