Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergileri her sene iki ayrı taksit halinde eşit miktarlar üzerinden ödemesi yapılan bir vergi çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen her sene aynı ayların aynı günleri içerisinde ödenmesi zorunlu olan emlak vergilerinin 2019 senesi için dönem tarihleri henüz açıklanmamış olsa da ön görülen tarihler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış durumda. Nitekim emlak vergisi ödeyenlerin belirli koşul ve şartları da gözden kaçırmamaları gerekiyor.

Geçmiş Yılların Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Örneğin 2016 senesinde 1.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Mart 2016, son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2016 iken, 2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Eylül 2016, son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016 olarak açıklanmıştı. 2017 yılında emlak vergisinin birinci taksiti Mart ayında, 2. taksiti ödemeleri ise Eylül ayında yapılmıştı. 2018 senesi içinde de Mart ayında başlayan ilk taksit ve Kasım ayında ödenmesi gereken ikinci taksitlerin miktarları ve net tarihleri de açıklanmış durumda. 2019 senesine yaklaştığımız şu günlerde bu tarihlerin çok fazla oynama göstermeyeceğini düşünmek oldukça normal bir gelişme. Nitekim son 3 senenin verilerine bakıldığı zaman genel olarak ilk taksitlerin Mart ayında, ikinci taksitlerin ise Ekim veya Kasım aylarında olduğunu görebiliyoruz.

Emlak vergisi ödemek durumunda kalan mal sahipleri bu ödemelerini belirli bir zaman aralığında gerçekleştireceği gibi genel olarak bu ödemelerini son güne bırakma şansına da sahipler. 2019 emlak vergisi de ödemeler bakımından oldukça büyük rahatlıkları vatandaşlara sunacak gibi duruyor. Yani ilk ödeme tarihi ile son ödeme tarihi arasında yaklaşık 2 ay olduğu düşünüldüğünde kolay bir şekilde ödeme yapılmasının kapıları da sonuna kadar mal sahiplerine açılmış oluyor.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergilerini tek seferde ödemek isteyenler de yine aynı tarihler içerisinde bu bedellerini ilgili kurum veya kuruluşlar üzerinden yatırma şansına sahipler. Nitekim hemen hemen her bankanın her ATM’si üzerinden yapacağınız basit işlemler ile beraber emlak vergilerinizi ödeme şansınız da mevcut konumda yer alıyor. Alternatif ödeme yöntemleri ile beraber emlak vergilerinde aksama yaşatmamak da ilerleyen dönemlerde yaşanması muhtemelen maddi krizler için oldukça önemli.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz