Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak mülk sahiplerinin devlete ödemekle yükümlü olduğu bir emlak vergisi türüdür. Belediyeler tarafından verilen hizmet karşılığında belirlenen tutar, vergi mükellefleri tarafından iki eşit taksitte ödenmektedir. Taksitlerin ilk ayağı için Mart, ikinci aya ait Kasım ayı olarak belirlenmiştir.

Taşınmazın değerine göre hesaplanan fiyatlar değişiklik gösterebilir. Emlak vergisi oranları Büyükşehir Belediyelerinde farklı Normal Belediyelerde farklı olarak uyuglanır.

Büyük şehir belediyelerinde taşınmazın rayiç bedelininin Binde 2’si

Belediyelerdeki taşınmazın rayiç bedelinin Binde 1’i 

olarak vergi alınır. Rayiç bedel kısa tanım olarak 4 senede bir ilgili komisyonlarca belirlenir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri, mülkün bağlı bulunduğu belediyelere yapılır.

Emlak Vergisi Şahsen Ödeyebilirsiniz

Belediye emlak departmanına bizzat gelerek belirlenen vergi tutarını ödeyebilirsiniz.

Banka Havalesi İle Emlak Vergisi Ödeme

Belediyenin tahsilat şubesine ait hesap numarasına PTT veya banka hesabı ile para aktarabilirsiniz. Şahsen belediyeye gidemeyen veya şehir dışına çıkan kimselere yönelik bir hizmet alternatifidir.

Belediyelerin Resmi Web sitelerinden E-Ödeme ile Ödeyin

Web sitesi aracılığıyla belediyeler tarafından sunulan hizmetler için e-belediye başvurusu birçok belediye tarafından halihazırda kullanılmaktadır. Bu sistem aynı zamanda internet üzerinden emlak vergisi ödeme seçeneği sunmaktadır. Tercih edilen gayrimenkul sahipleri için çok kolay ve çekici bir hizmet haline almıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz