Emlak vergisi kanun kapsamında her yıl iki eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi ödeme ayları ve diğer merak edilen detaylar…

Emlak vergisi ödeme ayları nedir?

Emlak vergisi, mülk sahiplerinin her yıl düzenli bir şekilde devlete ödemek zorunda oldukları vergi çeşididir. Konumuza dahil olan bu verginin her yıl belli aralıklarda ödendiğini belirtelim. Emlak vergisi için, kanun kapsamında detaylar yer alıyor.

Emlak vergisini ödeme konusunda binanın sahibi veya intifa hakkı olan kişi öder. Eğer bu iki kişide yoksa, malik gibi oturanlarda ödeyecektir. Eğer binada paylı bir mülkiyet söz konusu oluyorsa, hisse oranları kadar paylaşılır.

Kanunda, emlak vergisi tek seferde ödenebilir. Yada yılda iki eşit taksit ile de ödenebilir. Yinede tek sefer bu vergiyi ödeyecek olanların ilk taksit dönemince ücreti ödemeleri gerekmektedir. İkinci taksit zamanı ödeme yapılamaz.

Emlak vergisi ödeme ayları ne zaman?

Emlak vergisinde ilk ödeme Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında ödenmesi gerekiyor.

Kimler emlak vergisinden muaf sayılır?

Emlak vergisinden muaf olmak için 200 metrekareyi geçmeyen ve tek bir meskeni olan kişilerle beraber, intifa sahibi olanlar muaf tutulur. Bunlara ek olarak geliri olmayanlar, emekli vatandaşlar ve şehit yakınlarıyla beraber dul ve yetimleri de kabul edilmektedir. Son olarak ise gazilerinde muaf tutulduğunu belirtelim.

Emlak vergisi oranları nedir?

Normal bölgelerde evler için binde 1, binalarda ise binde 2 olarak alınır. Arazilerin binde 1 ve arsalarda binde 3 vergi alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz