Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan ev yada iş yerleri için ödenilen emlak vergisi 2020 yılı için ilk taksit ödemeleri bugün başladı. Vergi ödeme zamanı 1 Hazirana dek devam edecek. İşte detaylar…

Ödeme günlerini geçiren vergi mükellefleri için bir ceza söz konusu oluyor. Vergisini zamanında ödemeyen kişiler için her ay yüzde 2 olarak bir gecikme zammı uygulanıyor. Bina vergisi yada binanın maliki yada intifa hakkı olanların eğer ikisi de yoksa binada malik sayılanların ödemesi gerekiyor.

GELİRİ OLMAYAN VERGİDEN MUAF OLACAK!

Bir gayrimenkulü olmasına rağmen vergiden muaf olmanız mümkün. Yeni yasa ile beraber muaf olanları şu şekilde karşımıza çıkıyor; hiçbir geliri olmayan, sosyal güvenlik kurumlarından almış oldukları aylık dışında geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitler, işsizler ile dul ve yetimler. Emlak vergisi ödemeleri ise belediyeler üzerinden yapılıyor. Eğer gayrimenkuller başka şehirde ise belediyelerin PTT havalesi yada banka hesap numaraları üzerinden emlak vergisi mükellefi numarası ile ödeme yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ödemelerini ek olarak internet üzerinden de ödeyebilirsiniz. Bunun için e-belediye üzerinden işlem yapmanız gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz