Bu yıl emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri bugün başlıyor. Peki nedir bu emlak vergisi ve nasıl ödenir? İşte tüm merak edilen soruların cevapları…

Arsa, arazi ve binalar gibi mülklerin vergileri olan emlak vergisi her yıl mart ve kasım ayları içerisinde kanun kapsamında ödenmektedir. Yılda 2 defa taksit halinde ödediğimiz emlak vergisi için kira geliri ve vergi mükellefleri için yeniden değerleme oranının yarısı yani yüzde 11,865 oranında artış kaydedilmektedir. Vergi oranları ise arazi ile meskenlerde binde 1 olurken, binalarda binde 2 ve arsalarda ise binde 3 olarak karşımıza çıkıyor.

Büyük şehir belediye sınırları kapsamında ise yüzde 100 arttırımlı uygulamalar yapılmaktadır.

Ne zaman ödeniyor?

Bu yıl vergi takvimi kapsamında ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım Cuma günü başlıyor ve 30 Kasım’a dek devam ediyor.

Nerede ödenir?

Emlak vergisi ödemelerinizi Gelir idaresi Başkanlığı web sitesi ve e-devlet kapısı üzerinden ödeyebilirsiniz.

Nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplaması için 2 temel değişken ele alınmakta. Birincisi Maliye bakanlığı ile Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından açıklanan mt2 normal inşaat bedelleri olurken, ikincisi ise belediyenin kurduğu taktir komisyonları tarafınca asgari ölçüde arsa mt2 birim değeri ve bina yüz ölçümü ile hesaplanıyor.

Böylelikle emlak vergisinin değerleme oranı bu yıl geçtiğimiz yola oranla yüzde 11,865 olarak kaydedildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz