Emlak Vergisi Nedir?

Genel tanımı ile vergi; sahip olduğunuz mal varlıkları üzerinden yapılan işlemler sonucu ödemeniz gereken rakamlardır ve devletten daha kaliteli hizmet alabilmek adına ödemeniz gereken rakamlardır. Farklı tip vergi türü karşımıza çıkıyor ve bunlardan bir tanesi de emlak vergisidir. Emlak vergisi; gayrimenkulleriniz üzerinden hesaplanan vergi türüdür. Sahip olduğunuz mal varlığının rakamsal değerine göre belli bir ödeme yapmak zorundasınız. Yılda iki taksit şeklinde karşımıza çıkan emlak vergisi ödemeleri; Mart, Nisan, Mayıs aylarında karşımıza çıkıyor ve bununla birlikte ikinci taksit de Kasım ayı içerisinde ödeniyor. Kolaylık sağlanması bakımından ikiye bölünen taksitler, vatandaşı da bir hayli rahatlatıyor diyebiliriz.

Emlak Vergisi Ödememek İçin Örnek Dilekçe:

Emlak vergisi ödememek için resmi makamlara dilekçe vermeniz gerekiyor ve bu dilekçe ile birlikte başvurunuz kabul edilirse sizlere geri dönüş yapılıyor. Bu dilekçe örneğini biraz sonra sizinle paylaşacağız. Tek dairesi olan ev hanımları ve emekliler biliyorsunuz ki vergiden muaf tutuluyor ancak bunun yanında farklı gayrimenkullere sahip ise ödemelerini yapmak zorundadırlar. Bu kriterlere uygun iseniz ve mal varlığınız bundan ibaret ise sizler de örnek dilekçe ile başvurunuzu yaparak geri dönüşü bekleyebilirsiniz. Türkiye sınırları içerisinde 200m2 alan dışında herhangi bir evim ya da gayrimenkulüm yoktur şeklinde açıklama ile birlikte yazıp imzalayacağınız dilekçe kurumlar tarafından inceleniyor ve bu inceleme sonrasında gerekli araştırmalar yapılıyor. Sahip olduğuz bilgiler üzerinden mal varlığınız ortaya konuluyor ve uygun görüldüğü takdirde emlak vergisinden muaf olduğunuz resmiyete kavuşuyor. Dilerseniz bu dilekçenin bir örneğini sizinle paylaşalım ve en azından fikir sahibi olmanıza yardımcı olalım.

TARİH …./…./….

T.C.
…………… BELEDİYE BAŞKANLIĞI MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

Gelirim münhasıran aşağıda belirtilen sosyal güvenlik kurumundan aldığım aylıklar ibarettir.

Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2’yi geçmeyen tek meskenimin dışında başka meskenim bulunmamaktadır.
Bu meskenim muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıda bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

ADRES
MÜKELLEF
Adı ve Soyadı
( İMZA)

GAYRİMENKULÜN :

Bina Vergisi Sicil No: ………………………….
Belediyenin Adı : ………………………….
Mahallesi : ………………………….
Cadde ve Sokağı : …………………………..
Kapı ve Daire No : ………………………….

Pafta No
…………….

Ada No
……………….

Parsel No
………………

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU
T.C EMEKLİ SANDIĞI
BAĞ-KUR
DİĞER SANDIKLAR

Emekli sicil numarası
Emekli Sandığı sicil numarası
Bağ-Kur No
Sandık Sicil No

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz