Emlak vergisi bilineceği üzere yılda iki taksit şeklinde gayrimenkulün bulunduğu ilin veya ilçenin Belediyesine ödeniyor. Eğer belediyenin mevcutta E-Belediye sistemi varsa internet üzerinden de kolaylıkla ödenebiliyor. Peki, emlak vergisi ödenmemesinin cezası ne kadar?

Emlak vergisi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödenir. Ev, arsa, arazi, işyeri olanların bu vergileri ödeme zorunluluğu vardır.

İki Taksit ile Ödenebiliyor

 

Emlak vergisi yılda iki eşit taksit ile ödenebiliyor. İlk taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İsteğe göre ilçe belediyelerine iki taksit ödemek yerine borcun tamamı da kapanabiliyor.

Emlak vergisinin ikinci taksiti ise Kasım ayının 1-30 tarihleri arasında yapılıyor. Borç bu belirtilen zaman aralıklarında ödenmez ise cezai işlem uygulanıyor. Peki, emlak vergisi cezası ne kadar?

 

Emlak Vergisi Cezası 2019!

 

Gayrimenkul sahibi tarafından emlak vergisi ödenmiyor ise aylık 1.40 faiz oranı ile cezalandırılır. Ayrıca gayrimenkul satılmak istenirse ve emlak vergisi ödenmemiş ise satış işlemleri gerçekleştirilmez. Emlak vergisi varsa ödenir veya cezalı bir şekilde ödenerek borç bitirildikten sonra satış işlemlerinin önü açılmış olur. Tabi, süreç büyük şehirlerde yüzde yüz faizli şekilde alınıyor.

Emlak vergisinin ne kadar ödeneceğini taşınmazın değeri ile belirliyor

Emlak Vergisi Oranları

Normal yörede Büyükşehirde

  • Mesken Binde1 Binde 2
  • İşyeri Binde2 Binde 4
  • Arsa Binde3 Binde 6
  • Arazi Binde1 Binde 2.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz