Emlak Vergisi Ne zaman Ödenir

Türkiye’de gayrimenkul sahiplerinin ödemiş olduğu emlak vergisi 2018 yılı için 30 Kasım’dı. Bu sene gayrimenkulünü elden çıkaramayanlar ile geçen sene satın alanlar olmaktadır. Emlak vergisi ödemesi hesaplanırken gayrimenkulün gerçek kayıtlı değer üzerinden türüne göre belirtilmiş olan oranlar ile hesaplanır. 2019 yılı için emlak vergisi değerinin hesabında dikkate alınacak arsa ve arazi metrekare birim değerleri kapsamında tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

2019 yılında Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

 

Gayrimenkul değerleri her sene yeniden hesaplandığı için emlak vergisi ödenecek bedelde aynı kalmamaktadır. Bakanlık tarafından yapılan yeniden değerleme sonucunda 2018 yılı için tespit edilen oran %23,73’dür. Emlak vergisi ödemesi, 2019 yılı için iki eşit taksit olacak şekilde Mart ayında ödemesi yapılacaktır. Yapılacak olan ilk taksit ödemeleri 1 Mart ile başlayıp 31 Mart ile bitecektir. Ödenecek verginin ikinci taksiti ise 1 Kasım ile başlayıp 30 Kasım son ödemeyle sona erecektir.

Büyükşehir Belediyelerine Uygulanan Emlak Vergisi Oranı

 

Emlak vergisi hesaplanırken, kayıtlı konut bedeli değerinden, türüne göre belirtilen oranlar çerçevesinde ödenecek tutar belirlenir. Büyükşehir belediyelerine uygulanan emlak vergisinde %100 zam uygulanmaktadır. Gayrimenkullerin vergi oranları büyükşehir sınırlarında ise binde 2 olarak hesaplanır. Büyükşehir olmayan yerlerde ise bu oran binde 1 olarak hesaplanmaktadır. Büyükşehirde bulunan dükkan ve işyeri gibi konutların emlak vergisi oranı binde 4’tür. Büyükşehir olmayan belediyede ise bu oran binde 2 olarak ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz