Ülkemiz vatandaşlarının ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart günü başlamıştı. Vergi ödemelerinin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtelim. İşte konu hakkında tüm detaylar…

Bu yıl ilk emlak vergisi ödeme günü 1 Mart günü olup üzerinden tam 12 gün  geçti. 31 Mayıs’a kadar devam eden bu emlak vergisinden gayrimenkulü olan ve muafiyet durumları bulunmayan tüm vatandaşların ödemesi gerekiyor. Gayrimenkul sahipleri ile geçen yıl menkul sahipleri olan herkesin bu yıl bu emlak vergisini ödeme zorunluluğu bulunuyor.

Muaf tutulanlar kimler?

Herhangi bir başka geliri olmayan emekliler muaf olurken, özürlü, gazi ve şehit yakınları ile dul ve yetimlerin bu durumdan muaf olduğunu belirtelim. Son olarak ise işsizler ve ev hanımlarının da emlak vergisinden muaf tutulduğu ifade ediliyor.

2. Taksit Ne Zaman?

Emlak vergisinde bir diğer merak edilen konu ise ikinci taksit oluyor. Emlak vergisi ödeyeceklerin 2. taksit ödemeleri 1-30 Kasım arasında ödenmesi gerekiyor. Ayrıca büyük şehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak gerçekleşmekte.

Vergi oranları ne kadar?

Konutlar için vergi oranları merak edildiğinden bu konuda da bir açıklama yapacak olursak eğer, büyükşehir sınırları içerisinde yer alıyorsa binde 2 oranında oluyor. Ancak büyükşehir sınırları içerisinde yer almıyorsa binde 1 oranında baz alınıyor. İş yeri ve dükkan gibi emlak vergisi oranları ise büyükşehir de binde 4 olurken, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 2 oranında tahsil edilmekte.

Son olarak ise arsa veya araziler için de bir vergi durumu söz konusu. Büyükşehir sınırları içerisinde yer aldığı halde binde 2 olurken, büyükşehir sınırları içerisinde yer almadığı zaman vergi oranları binde 1 hesaplanmaktadır.Büyükşehirde arsa vergileri ise binde 6 olurken, büyükşehir olmayan bir arsa değeri ise binde 3 olarak hesaplanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz