Emlak Vergisi Oranları

Ev, arazi veya dükkânın özne olduğu emlak değerlerinin belirlenmesi ile beraber 2018 senesi içerisinde de ödenecek olan vergi oranları baştan aşağı değişmiş durumda. Yeniden belirlenen oranları göz önüne alırsak büyükşehir belediyelerinde konutlar için verilmesi elzem olan vergi oranı binde 2, konut dışı binalar için verilmesi gereken oran binde 4, arsaları kapsayan oranlar yüzde 6 ve araziler için verilmesi zorunlu olan vergi oranı ise binde 2 olarak kayıtlara geçmiş halde.

Tabi ki büyükşehir olmayan illerde durum ve vergi oranları biraz daha farklılık gösteriyor. Konutlar için bu oran binde 1, konut dışı binalar için binde 2, arsalar için belirlenen vergi oranı binde 3 ve araziler için alınacak olan oran ise binde 1 olarak belirlenmiş vaziyette.

Emlak Vergisi Oranı Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi oranlarını hesaplarken belirli parametreler tabi ki belirleyici rol oynayan faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan değerlendirmeler neticesinde ortaya çıkan rakamın vatandaşın belini bükmeyecek olması da hemen hemen herkesin istediği bir şey olarak dikkat çekiyor. Emlak vergisine konu olan gayrimenkullere her sene için yeniden değerleme oranı uygulayarak emlak vergisi hesaplanıyor. Yapılan hesaplamalar neticesinde her sene değişebilen emlak vergisi oranları da vatandaşın ödemesi gereken bedeller olarak karşılarına çıkıyor. Zaman zaman artan yeniden değerleme oranları son zamanlarda da tartışma konusu olmuştu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz