Emlak Vergisi Sorgulama ve Emlak Vergisi Ödeme 2019

 

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz sahibi olan herkes belirli muafiyetlerden yararlanmadığı sürece emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Son dönemde internet kullanım oranlarının artması ile beraber Maliye Bakanlığı da internet üzerinden hizmet vermeye başlamak amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi kurma kararı alarak vergi mükelleflerinin işlerini oldukça kolaylaştırmıştır. Online vergi dairesi üzerinden yapılan işlemlerden biride emlak vergisi ödeme ve emlak vergisi sorgulama işlemleridir.

 

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Emlak verginizi internet üzerinden sorgulamak isterseniz bu linke tıklayarak açılan sayfayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Açılan sayfa üzerinden sizden istenen kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri numarası, birinci dereceden yakın bir akrabanızın kimlik numarası, annenizin kızlık soyadı bilgilerini doğru girip sayfayı onaylamanız yeterli olacaktır. Bu bilgileri doğru girmeniz durumunda yenilenen ekranda borç bilgilendirme servisi yazısının altında borç bilgileriniz sıralanacaktır. Borcunuzun olmaması durumunda ise kimlik numaranızın altında “borç bulunamadı” ibaresi çıkar.

Emlak Vergisi Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Yapacağınız sorgulamanın sonucunda ekranda borcunuz görüntülenirse yan tarafta yer alan ödeme seçeneğini tıklayarak borcunuzu ödeyebilirsiniz. İnternetten emlak vergisi ödeme işlemini gerçekleştirmek için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme işlemlerinde GİB internet vergi dairesi kullanılmalıdır. Buna ek olarak belediyelerin tahakkuk servisleri üzerinden ve bankaların internet şubeleri üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz