Emlak vergisi bir yapının, arsa veya arazinin sahibi olan kişi tarafından devlete ödenen vergisidir. Emlak vergisi her yıl ödenmesi zorunludur ve tek sefer ya da iki seferde ödeneb

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Cezası Var Mı?
Emlak vergisi bir yapının, arsa veya arazinin sahibi olan kişi tarafından devlete ödenen vergisidir. Emlak vergisi her yıl ödenmesi zorunludur ve tek sefer ya da iki seferde ödenebilmektedir. Ödeme tarih aralıkları ise belirtilmektedir. Emlak vergilerinin ödendiği yerler ise mülkün bağlı olduğu belediyelerdir. 
Yani yaşadığınız yerden başka bir bölgede bulunan taşınmazınızın emlak vergisini o bölgenin belediyesine ödeyebilirsiniz. Eğer o bölgeye gitme durumunuz bulunmuyorsa ya da aynı bölgede olup belediyeye gitme durumunuz yoksa PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Ya da belediyelerin açmış oldukları banka hesaplarına emlak vergi numarası ile ödeme imkânınız da vardır. 
Emlak vergilerinin ödenememesi durumunda ise bir cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza ise %1,40 oranında gecikme zammı olarak yansıyor. Tabi ki bu rakam emlak vergisinin ödenmeyen her ayı için geçerli oluyor. Özel durumu bulunan kişiler ise emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. İşsiz olanlar, ev hanımı olanlar, engelliler, emekli maaşından başka bir geliri bulunmayan tek konut sahibi emekliler bu vergiden muaf tutuluyor. Tabi ki bunları gerekli mercilere belgeler ile belirtmeniz gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.