Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Emlak Vergisinin kapsamı nedir? Nasıl başvurulur ve kimleri bağlamaktadır? 

1319 sayılı Emlak Vergi Kanununu gereğince emlak vergisi arazi, arsa ve binalar amacıyla ödenmektedir. Bu tür taşınmazı bulunan mükellefler emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Emlak vergisi ödeyecek bireylerin alakalı belediyelerin emlak servislerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Emlak Vergisi bildirimi amacıyla hangi belgeler gerekiyor? 

Gayrimenkul bildirimi amacıyla alakalı birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü amacıyla ( arsa, arazi, bina ve işyeri ) farklı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını alakalı belediyelerden sağlamak edebilirler. Emlak bildirimi için; tapu fotokopisi, binalar amacıyla yapı kullanma müsaade fotokopisi, binanın yer aldığı adres ( mahalle, yol ve numarası ) beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T. C. kimlik numarasıyla müracaat edilmelidir.

Emlak vеrgisi zamanında ödеnmеzsе nе olur? 

Emlak vеrgisini zamanında yatırmayan mülk sahibi kanunun öngördüğü oranda gеcikmе cеzası ödеmеk zorunda kalmaktadır. Eğеr ödеmеyе dеvam еtmеzsеniz, bеlеdiyе mülkün tapu kaydına haciz kaydı koyabilmektedir, satarkеn cеzaları ilе ödemek zorunda kalırsınız.

Belediyelerin geçikme cezaları faiz sistemi gibi işleyip, banka faizleri gibi çok artış göstermemektedir. Gayrimenkul vergisini kendiniz ödeyemeyecek uzaklıkta iseniz tapu örneği ve nüfus kağıdınız ile beraber diğer bir şahsıgönderebilirsiniz. Emlak servisi alacaklı olmasından çok fazla bir soru sormamaktadır

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz