Emlak Vergisini Ödemeyenler Ceza Ödeyecek mi?

 

Bilindiği üzere gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi adı altında yılda iki taksit şeklinde ödemeleri gerekiyor. Konut, işyeri, arsa veya arazi sahiplerinin ödemesi gereken emlak verginin ikinci taksiti 30 Kasım’da sondu. Peki, emlak vergisini ödemeyenlere cezai işlem uygulanacak mı?

2018 yılının vergi takvimine göre 30 Kasım 2018 tarihinde emlak vergisinin son ödeme tarihi olarak belirlendiğini görüyoruz. Birçok gayrimenkul sahibi 1-30 Kasım tarihleri arasında emlak vergisi ödemelerini yaparak seneyi kapattı. Tabi, süreç içerisinde ödemesini yapmayanlar, kaçıranlar ya da yapamayanların olduğu bir gerçek.

Peki, emlak vergisi borcunu ödemeyenler ne olacak, emlak vergisini geç ödemenin faizi olacak mı? İşte merak edilen faiz hesaplaması neye göre yapılıyor?

 

%1.40 Olan Faiz %2 ‘ye Çıkarıldı

 

19 Ekim 2010 tarihinde alınan kararla emlak vergisini yıl içinde ödemeyenlere yüzde 1.40 faiz ile cezai işlem uygulanıyordu. Ancak 5 Eylül 2018 tarihinde bu oran üzerinde değişiklik yapılarak yüzde 2’ye çıkarılmıştı. Yani emlak vergisini zamanında ödemeyenler %2 oranında faiz ödeyecek. Bu oran her ödeme yapılmayan ay için geçerli olacak.

 

Emlak Vergisi Faizi Örnek Hesaplama

 

Emlak vergisi faiz hesaplamasını örnekle daha iyi açıklayacağımızı düşünerek; bir gayrimenkulün emlak vergisinin yılda 500 TL olduğunu var sayalım. Yılda iki taksit şeklinde ödeneceği için 250+250 şeklinde ödemenin yapılması gerekiyor. Kişi diyelim ki 250 TL ilk taksitini ödedi ancak ikinci taksini ödemediyse 250/100 = 5 sonucu çıkacaktır. Buna göre de kişi ödemediği her ay için 5 TL faiz ödemek durumunda kalıyor. Eğer geriden gelen ödeme 2019 yılının ilk taksit dönemine kadar ödenmez ise her ay 20 TL olarak faizlendirilecek.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz