Emlak Vergisinde Geç Beyan Cezası

Ülke sınırları içerisinde gayrimenkulü bulunan kişiler, istisnalar haricinde emlak vergisini ödemekle yükümlü tutuluyor. Taşınmaza sahip olunması ile mükellef olunan vergi için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor.

Emlak Vergisinde Beyanname Vermek

Emlak vergisi mükellefleri, vergi ödemelerinden önce beyanname vermekle yükümlü tutuluyor. Beyanname, her yıl verilmek yerine yalnızca vergi değerini değiştiren durumlarda veriliyor. Söz konusu durumlar; mükellefin değişmesi, arsa ve arazinin ifraz ve tehdidi gibi örnekler ile karşımıza çıkıyor. Bu durumlar bütçe yılının sonuna kadar, son üç ay içinde meydana gelmişse üç ay içinde ilgili belediyeye bildirilmelidir.

Geç Beyan Vermenin Cezası

Vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında indirme

Madde 376 

İkmalen, re’sen veya idarece tarh edilen vergi veya vergi farkını ve aşağıda gösterilen indirimlerden artakalan vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarını mükellef veya vergi sorumlusu ihbarnamelerin tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde ilgili vergi dairesine başvurarak vadesinde veya 6183 sayılı Kanunda belirtilen türden teminat göstererek vadenin bitmesinden itibaren üç ay içinde ödeyeceğini bildirirse:

1. Vergi ziyaı cezasında birinci defada yarısı, müteakiben kesilenlerde üçte biri,
2. Usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezasının üçte biri;  İndirilir.

Mükellef veya vergi sorumlusu ödeyeceğini bildirdiği vergi ve vergi cezasını yukarıda yazılı süre içinde ödemez veya dava konusu yaparsa bu madde hükmünden faydalandırılmaz.

Yukarıdaki hükümler vergi aslına tabi olmaksızın kesilen usulsüzlük cezaları hakkında da uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz