Emlak Vergisinde İkinci Taksit Dönemi Başladı

Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. 2017 yılı için yapılan ödemelerin ikinci taksiti 1 Aralık 2017’ye kadar ödeniyor.

Emlak Vergisi

1986 yılından bu yana ödenen emlak vergisi, bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sahip olunan taşınmaz malın değerine göre hesaplanan vergi bedeli, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin bedeli her yıl, yeniden değerleme oranı baz alınarak hesaplanıyor. Vergi bedelinin hesaplanmalarında, taşınmaz malın türü ve konumu da göz önünde bulunduruluyor. Ödemeler, belediyelerin emlak servislerinde ve PTT şubelerinde yapılıyor.

2017 yılı için ödenen emlak vergisinin ilk taksit süresi Mayıs ayında sona ermiş olup, ikinci taksit süresi Kasım ayında başladı ve 1 Aralık tarihinde sona eriyor.

Emlak Vergisi Oranı

Emlak vergisi, büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde bulunan meskenler için binde 2, araziler için binde 2, arsalar için binde 6 ve işyeri gibi amaçlarla kullanılan binalar için binde 4 oranında ödeniyor. Büyükşehir belediyesi sınırları dışında kalan meskenler için binde 1, araziler için binde 1 arsalar için binde 3 ve işyeri gibi amaçlarla kullanılan binalar için binde 2 oranında ödeniyor.

Emlak Vergisi Cezası

Emlak vergisi ödenmediği takdirde, “emlak vergisi gecikme zammı” uygulanıyor. Vergi borcu geciktirme zammı oranı, 2010 yılından bu yana her ay için %1,40 olarak alınıyor. Örnek vermek gerekirse, emlak vergisi borcunuz 200 TL olduğu takdirde, geciktirdiğiniz her ay için eklenecek gecikme zammı 2,80 TL olarak tahsil ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz