Emlak Vergisinde Muafiyet ve İndirim Durumları

Yılda iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisini, gayrimenkul sahibi olan herkes ödemekle yükümlüdür. Fakat belli ölçülere göre muaf tutulanlar ya da indirimlerden yararlananlar olabiliyor.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihi ve Geciktirme Bedeli

Emlak vergisini ödemekle yükümlü olan gayrimenkul sahipleri için ilk taksitin son günü 31 Mayıs, vergiyi ödemekle mükellef olanlar tüm borcu ilk dönemde ödeyebileceği gibi, ikinci taksiti Kasım ayında da ödeyebiliyor.

Emlak vergisi ödenmediği takdirde, “emlak vergisi gecikme zammı” adı altında geciktirdiğiniz her ay için belli bir oranda zam uygulanıyor. Bu zammın oranı 2010 yılından bu yana geciktirilen her ay için %1,40 olarak alınıyor.

Emlak Vergisinde Muafiyet ve İndirim

– Gayrimenkul sahibi olanlar, gayrimenkulü satın aldığı tarihi takip eden sene itibari ile emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar. Yani ilk sene için emlak vergisi muafiyeti söz konusu oluyor. 2017 yılında gayrimenkul satın alan kişilerin emlak vergisi ödemeleri, 2018 yılı itibari ile başlıyor.

– Tek mesken sahibi olanlar, herhangi bir geliri bulunmadığı takdirde emlak vergisi ödemekten muaf tutulabiliyor. Muafiyetten, ev hanımları, emekliler, engelliler, gaziler ve işsizler yararlanabiliyor. Söz konusu muafiyet, konut emlak vergileri muafiyeti olarak geçiyor.

– Yeni inşa edilmiş bir yapıdan konut satın alanlar, konutu edindikleri tarih itibari ile beş yıl boyunca, ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi değerinin yüzde 25’inden beş yıl süre boyunca muaf kalıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz