Emlak Vergisinde Ortak Alan Nedir? Nasıl Yararlanılır?

 

Emlak vergisinde ortak alan olarak adlandırılan ve merak konusu olan bu durum aslında 1319 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiş olup, tek mesken sahipleri için geçerli bir durum olup, vergiden muaf olmak için kullanılmaktadır. 200 metrekarelik bir alana sahip olan kişiler bu avantajdan yararlanabilirken aynı zaman da yararlanması için bazı özel durumları da içermesi gerekmektedir. Aynı zaman da bu duruma sıfır oranlı vergi uygulaması olarak da adlandırılmakta olup, başka geliri olmayan kişiler içinde bu durum geçerli olabiliyor. Bunun için belirlenmiş ve yararlanması mümkün olan kişiler ise şu şekilde bilinmektedir;

  • Emekliler
  • Özürlüler
  • Gaziler
  • Şehitlerin dul ve yetimleri
  • Hiçbir geliri olmayan işsizler
  • Ev hanımları, emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Emlak Vergisinde Ortak Alandan Nasıl Yararlanırım?

 

Yukarıda sizler ile paylaştığımız özel durumları kapsamakta olan kişiler emlak vergisinde ortak alandan nasıl yararlanırım diyor ise bunun için öncelikle evin bağlı bulunduğu belediyeye bildirim yapması gerekmektedir. Fakat bunun için evin metrekaresi brüt olarak 200 metrekareyi aşmaması şart olup, aşması halinde özel durum bile olsa yararlanması mümkün değildir. Bunun dışında eğer ki ikinci bir ev var ise bu durumda da emlak vergisini ödemeniz gerekmektedir. Eğer ki size özel durumlara uymanız durumunda halen daha emlak vergisi çıkıyor ise bunun kaldırılması mümkün bir durum olup, düzeltilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz