Emlak Vergisinde % 50 Sınır Ne Anlama Gelir?

Başbakan Binali Yıldırım dün ekonomi ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulunmuş ve emlak vergisi için uygulanacak olan yeni artış oranını ile ilgili de bilgi vermişti. Peki, açıklanan emlak vergisi değerinde yüzde 50 sınır ne anlama geliyor?

Belediyelere Sınır Getirilecek 

Başbakan Binali Yıldırım bu sene belirlenen yeniden değerleme oranları için belediye meclislerinin takdir komisyonlarınca bazı bölgelerde yüzde 3 bin oranına varan astronomik rakamlarda arttırıldığına dikkat çekti. Bazı belediyelerin kendilerine oy vermeyen bölgeleri cezalandırmak adına böyle bir yöntemi tercih ettiklerine dikkat çeken Yıldırım yapılan yeni düzenlemeler ile artık bu tip hatalı uygulamaların önüne geçeceklerinin müjdesini de vatandaşlara vermiş oldu.

Emlak Vergisi Değerinde Yeni Sınır Nasıl Uygulanacak?

Yeni uygulama ile beraber artık emlak vergisi değeri esas alınmaya başlanacak. Buna ek olarak artık belediye takdir komisyonları yeni oranı belirlerken bir önceki belirlenen emlak vergisi değeri oranının yüzde 50 fazlasını geçemeyecek. Belediyeler böyle bir oran belirlemiş olsa dahi emlak vergisi hesaplaması yapılırken yasal tavan temel olarak alınacak ve % 50 olarak uygulanan sınır emlak vergisi değeri açısından da geçerli kabul edilecek.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse 2017 yılında uygulanan metrekare fiyatı 2 bin lira ise 2018 yılında uygulanacak olan oran bu tutarın yüzde 50’sinden daha yüksek olamayacak. Yani uygulanabilecek olan en yüksek tutar 2 bin liranın yarısı olan bin lira ile toplanarak 3 bin lira olarak uygulanacak. Belediye bu tutarın daha üzerinde bir rakam belirlemiş olsa dahi yasal sınır olarak belirlenen 3 bin lira hesaplamada temel alınacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz