Gayrimenkul sahiplerinin yıl içerisinde ödemek zorunda olduğu emlak vergisinden muaf olanlar kimler? Kimler emlak vergisinden muaf olabiliyor? İşte detaylar…

Gayrimenkul sahipleri için ödenmesi gereken vergi çeşitleri bulunmakta. Emlak vergisi 1 Mart 2019‘da resmi olarak başlamış ve iş yeri, ev gibi gayrimenkulleri olan binlerce vatandaş ilk taksit ödemelerini 31 Mayıs gününe dek yapmaları gerekiyor. 2. taksitler ise 1 Kasım günü başlarken 30 Kasım’a dek devam edecek.

Emlak vergisi ödemelerinde e-belediye sistemi yada ilçe belediyelerine giderek ödeme yapabilirsiniz. Tüm belediyelere ister PTT havalesi isterseniz de banka hesap numaralarına gönderebilirsiniz. Bu vergi ödemelerinde ise bazı vatandaşlar muaf tutuluyor. Muaf olmak için ise bazı şartlar gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler belediyelere başvurmalar gerekmekte.

Emlak vergisinden kimler muaf oluyor?

Ülkemizde muaf olmak için 200 metrekareyi geçmeyecek ve tek meskenden fazla olmama şartı aranıyor. Bunun yanı sıra kendisine bakmakla sorumlu olan mükellefin 18 yaşını doldurmamış olanların dışında herhangi bir geliri olmayan ve gelirlerini SGK’dan aldıkları emekli maaşı yada dul ile yetim gibi tek gelirleri olanlar. Bunun yanı sıra ise şehit ve dul yetimleri ile engelli vatandaşlar vergilerden muaf tutulabiliyor.

Emlak vergisinden muaf olma şartları neledir?

Emlak vergisinden muaf olmak için, hizmet verip gelir elde etme, ticari, mesleki gelir ve faiz gibi birçok gelirin olmaması gerekiyor. Geliri olmadığını gösteren belge ile belediyeye giderek dilekçe verilir ve muaf tutulabilir.

Sizlerinde bu konu hakkında soruları varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz