Vergilerin ödenmesi genelde ödeyen vergi mükellefinin verdiği beyannameye göre gerçekleşmektedir. Yani ödenecek olan verginin temelinde vergi mükellefinin kendi beyanı bulunur. Oys

Emlak Vergisine İtiraz Hakkı Nasıl Kullanılır?
Vergilerin ödenmesi genelde ödeyen vergi mükellefinin verdiği beyannameye göre gerçekleşmektedir. Yani ödenecek olan verginin temelinde vergi mükellefinin kendi beyanı bulunur. Oysaki emlak vergisinde durum farklıdır ve belediyelerin kendilerince belirledikleri oranlar uygulanmaktadır. Her belediye 4 yılda bir kendi takdir komisyonlarını kurmakta ve takdir komisyonlarınca belirlenen oranlar uygulanmaktadır. Belirlenen bu oranlara belirli bir süre içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. 

Emlak Vergisi İtirazı Nasıl Yapılır?
4 yılda bir belirlenen bu oranlara vergi mükelleflerinin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Ancak yasal süreler içerisinde itiraz etmeyen kişilerin bu tutarı resmi olarak kabul etmiş oldukları kabul edilir. Rayiç bedele itiraz etmek isteyen kişilerin ilk olarak ilgili taşınmazın bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek bu bedeli öğrenmeleri gerekmektedir. Öğrenilen bedele itiraz etmek isteyen kişilerin normalde 30 Temmuz tarihinde sona ererken bu tarihin adli tatil dönemine denk gelmesi nedeni ile bu tarih 7 Eylül tarihine çekilmiş durumda. Yani itiraz hakkını kullanmak isteyen kişilerin en geç 7 Eylül tarihine kadar bu haklarını kullanmaları gerekiyor. Aksi durumda yaşanan artışın oranına bakılmaksızın kişinin yeni oranı resmi olarak kabul ettiği varsayılıyor ve yeni vergi bu oran üzerinden hesaplanıyor. 
Emlak Vergisi Rayiç Değeri Kim Tarafından Belirlenir?
Emlak vergisinin hesaplamasında kullanılan rayiç bedeli takdir komisyonları tarafından belirlenmektedir. Bu komisyonlar 4 yılda bir toplanmakta ve 4 yıl için geçerli olacak olan bu oranı hesaplamaktadır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.