Emlak Vergisine Nasıl İtiraz Edilir?

 

Emlak vergisi, yılda 2 taksit ile ödenmekte olan taşınılmazlar için belirlenmiş vergi biçimidir. Emlak vergisi gayrimenkul, arsa, arazi gibi mal varlıkları olan kişilerin ödemekle yükümlü olduğu vergi biçimidir. Bazı zamanlarda emlak vergisi, vatandaşa fazla gelmekte olup, bu durumda ise emlak vergisine nasıl itiraz edilir konusu gündeme gelmektedir.

Emlak Vergisi İtirazı

 

Vergilere itiraz aslında mümkün olan bir durum olsa da emlak vergisi için bu durum aslında farklı maddeleri kapsamaktadır. Buna göre ise emlak vergisine itiraz etmek için belli dönemlerin beklenmesi gerekmektedir. Bu dönem ise 4 yılda bir gerçekleşmekte olup, eğer ki itiraz döneminde emlak vergisi itirazınızı bildirmezseniz, size belirlenen tutarı ödeme zorunluluğunuz vardır. Bu bedele itiraz etmek için beklemeniz gerekmektedir.

Emlak Vergisi İtirazı Ne Zaman Başlayacak?

 

Emlak vergisi itiraz süresi 2017 yılının Temmuz ayında yapılmış olup, itiraz için verilen süre dolmuştur. Buna göre yeni bir itiraz için 4 yıllık zaman dilimini beklemeniz gerekmektedir. Bunun için size belirlenen emlak vergisi tutarının ödenmesi gerekmektedir. İtiraz dönemi görülene göre ise 2021 olarak görünmekte olup, bu itiraz sürecinde geçmişe yönelik itirazlarınızı da yapma hakkınız vardır. Emlak vergileri rayiç bedel üzerinden metre kareye bağlı olarak hesaplanarak sizlere sunulmakta olup, eğer ki yüksek buluyorsanız buna itiraz etmek için beklemeniz gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz