Emlak Vergisini Kimler Ödemek Zorunda?

Ülke sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmazların satış ve tapu devir işlemlerinde emlak vergisi ödemesi yapılması zorunludur. Ancak tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi ödemelerinde de belirli istisnalar uygulanmaktadır. Yani aranılan belirli şartları taşıyan kişilerin emlak vergisi ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır. Peki, kimler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür?

Emlak Vergisi Oranları 2018

1319 sayılı kanun kapsamında ülkemizde yer alan tüm binalar için bina vergisi tahsilatı yapılırken tüm arsa ve arazilerde arazi vergisi kapsamında ele alınmaktadır. Konutlar için ödenen vergi oranı taşınmazın büyükşehir belediye sınırları içerisinde yer alması durumunda binde 2, bu sınırların dışında kalan yerler için ise binde 1 olarak uygulanmaktadır. İşyeri ve dükkânlar için uygulanan vergi oranı ise bu taşınmazların büyükşehir sınırları içerisinde yer almaları durumunda binde 4, bu sınırların dışında yer almaları durumunda ise binde 2 olarak uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Muafiyetinden Kimler Yararlanır?

Kanunlarda yer alan maddelere göre büyüklüğü 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olan ve geliri bulunmayan kişilere emlak vergisi muafiyeti uygulanmaktadır. Emeklilere vergi muafiyeti konusunda emekli maaşından başka bir geliri olmaması şartı aranırken buna ek olarak hiçbir geliri bulunmayan konut sahipleri, şehit yakınları, ev hanımları, gaziler ve yetimler emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanabilmektedir. Önemli olan emlak vergisi muafiyeti dilekçesi yazarak ilgili kuruma başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz