Kiracı Emlak Vergisi Öder mi?

Kiracılar için çok sık karşılanmasa da ülkemizde yaşanan sıkıntılar arasında sayabiliriz.

Ülkemiz sınırları içinde yer alan bina ve araziler 1319 sayılı yasa hükümlerine göre Bina Vergisine tabi tutulmaktadır. Peki taşınmazda kiracı olması halinde emlak vergisini kiracı mı ve sahibi mi öder?

Emlak vergisini kiracı mı yoksa ev sahibi mi öder?

1319 sayılı Emlak vergisi yasasında yer alan vergi “Bina Vergisi” ve “Arazi Vergisi” olarak iki farklı şekilde açıklanıyor. Ülke sınırları içerisinde yer alan binalar bu yasa hükümlerine göre Bina Vergisine tabi tutulmaktadır.

Aynı durumda Türkiye sınırları içinde yer alan arsa ve araziler bu yasa hükümlerine göre Arazi Vergisine tabi tutulmaktadır. Peki, taşınmazda kiracının olması halinde vergiyi kim ödeyecektir?

Bina Vergisini, binanın sahibi, varsa intifa hakkı olan sahibi, her ikisi de bulunmuyorsa binaya malik gibi tasarruf edenler ödemektedir.

Bir binaya hisseli mülkiyet durumunda malik olanlar, payları oranında mükelleftirler. El birliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen yükümlü olmaktadırlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz